Za roli Vypravěčky v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť získala v roce 2007 Cenu Thálie. Doma má šestiletého Matyáše a devítiměsíčního Jiříčka a v těchto dnech se po mateřské dovolené vrací zpátky do práce.

Zkouší titulní roli v muzikálu Mary Poppins, který brněnské divadlo uvede v české premiéře dvacátého listopadu. „Tak zajímavou roli jsem nechtěla odmítnout,“ přiznává Coufalová.

Čím vás postava kouzelné dětské vychovatelky tak zaujala?
Asi svojí energií, nakažlivým elánem a chutí vymýšlet, jak nejlíp zaujmout své svěřence. Mary dětem prostě rozzáří svět, a to se mi moc líbí. Sama mám doma dvě děti, tak vím, co všechno výchova obnáší. Jak se musí přesně namixovat přísnost a důslednost s určitou dávkou svobody a hravosti. Možná právě proto, že mám navíc takhle čerstvou mateřskou zkušenost, si musím dávat při zkouškách pozor, abych nebyla na děti moc přísná. Ale na to právě dohlíží režisér Petr Gazdík a připomíná mi, abych byla víc milá a příjemná. Kéž by to tak na ty děti fungovalo i v životě! (smích)

Bude muzikál Mary Poppins opravdu pro celou rodinu, jak slibují plakáty? Nebudou se při některých pasážích nudit děti nebo dospělí?
Myslím, že ne. Příběh bez problémů chytne malé i velké. Dospělí si zavzpomínají na své dětství a znovu probudí svoji hravost, a malé diváky zase pobaví vtipné situace a kouzelné triky.

Právě mimořádně výpravnou show s mnoha scénickými efekty slibuje režisér Petr Gazdík už dlouho dopředu. Bude tomu tak?
Muzikál je extrémně technicky náročný, takže naši technici v divadle se při jeho přípravách dost nadřou. Hlavním trikem bude samozřejmě létající deštník Mary Poppins a spoustu jiných neuvěřitelných kouzel. Ještě jsme tyto scény nezkoušeli, takže k jejich provedení nemůžu a vlastně ani nesmím říct nic bližšího. Ale jako „výtvarnice“ můžu už teď zhodnotit, že krásnější návrhy scény a kostýmů jsem ještě neviděla!

Důležitou součástí inscenace mají být taneční a stepařská čísla. Jak jste se s nimi vyrovnala?
Step je celkem oříšek, ale statečně se s tím už dlouho pereme. Vždyť hromadné stepařské číslo jsme začali trénovat už před půl rokem! Máme na to ale toho nejlepšího učitele, protože Denny Ratajský je několikanásobným mistrem republiky ve stepu.

V „létající“ Mary se s vámi promění ještě Alena Antalová a Johana Gazdíková. Jak se vám zkouší v trojnásobné alternaci?
Alternace jsou u nás v divadle běžné, takže mě to nijak nepřekvapilo. Sice máme na svoji roli každá jenom třetinu času, ale s holkama vycházíme v pohodě a navzájem si pomáháme. A nejvíc se to bude hodit při reprízách, protože po premiéře se má Mary Poppins hrát až do Silvestra skoro denně. Takže zaplať pánbůh, že jsme na to tři! Aspoň si budeme moct každá už dopředu zařídit hlídání k dětem.

Znala jste americký film o Mary Poppins z roku 1964, který získal pět Oscarů?
Neznala jsem příběh ani film. A beru to spíš jako výhodu, že jsem nebyla dopředu nijak ovlivněná. U nás obecně není Mary moc zažitá, zato ve světě ji milují děti i dospělí.

Ani jste neviděla muzikálovou verzi třeba v Londýně?
Ne. Ale jestli se to podaří, na muzikály se do Londýna chystáme s manželem (Jiří Mach, herec Městského divadla Brno – pozn. aut.) na pár dní teď v zimě.

Producentsky spadá muzikál pod Camerona Mackintoshe, jednoho z nejvlivnějších mužů současného hudebního divadla ve světě. Není to pro vás až svazující zodpovědnost, abyste obstáli?
Svazující snad ne, ale pozornost a zájem si uvědomujeme. Nebylo zrovna lehké na muzikál získat práva. Povedlo se to vlastně až po tom, co jsme u nás v divadle úspěšně uvedli muzikály Oliver!, Čarodějky z Eastwicku a Bídníci. Agentura si všechno pečlivě hlídá, její supervizoři jsou u nás v divadle častými hosty.

Do divadla se teď vracíte po druhé mateřské pauze. Podaří se vám se dvěma dětmi všechno dobře časově zorganizovat?
Snad ano, protože mi všichni okolo pomáhají. Původně jsem se do divadla tak brzo vracet nechtěla, ale Petr Gazdík mě přesvědčil, že by mě v tomto muzikálu rád měl. Ale vlastně i poprvé s Matýskem jsem to měla podobně. To jsem prakticky nepřestala hrát a osm měsíců po porodu už měla premiéru Vlasů. Takže teď s Jiříčkem to zvládneme s pomocí babiček taky tak.

Dá se říct, že je Mary Poppins vaší zatím nejtěžší muzikálovou rolí?
Nejtěžší pro mě asi byla Evita. To byl tak náročný pěvecký part a komplikovaná hudba, že jsem nevěřila, že se to vůbec můžu naučit. Ale byla to pro mě výzva a snad jsem se s tím nějak porvala.

Německý režisér Pavel Fieber navíc příběh vystavěl trochu jinak, než je obecně známý.
To je pravda. Každý má Evitu zafixovanou jako světici, ale Pavel Fieber ji naopak představil jako mrchu, která zadlužila svoji zemi na dalších šedesát let a Argentina se s tím vyrovnávala ještě dlouho po její smrti. Načetli jsme k tomu všemožné prameny, takže mě toto téma celkem chytlo.

Za jinou muzikálovou roli, vypravěčku v Josefovi, jste před třemi lety získala Cenu Thálie. Pomohla vám nějak tato cena v další herecké práci?
Nic zásadního se nezměnilo, ale dá se říct, že se mi od té doby práce stabilizovala. Nemusím se zkrátka bát, že bych nějakou dobu nedostala žádnou nabídku. Ale na druhou stranu musím říct, že třeba dvou cen Křídla si cením ještě víc, protože jsou od diváků našeho divadla.

Možná vám pomáhá i to, že díky rodině už nemusíte být na práci tak upnutá.
Na práci jsem upnutá nebyla nikdy. Své hodnoty jsem měla docela brzy srovnané, jenom jsem dřív byla taková bláznivá tryskomyš. Ale teď už mě děti zklidnily. I když možná ne tak docela, v jádru to ve mně pořád vře. (smích) Ale rozhodně se už nikam zbytečně neženu a jsem takhle spokojená.

Co vás baví, když si můžete odpočinout od divadla a od rodiny?
Moc ráda maluji, na to jsem si teď přes léto našla čas. Už jsem měla i několik výstav, další chystám příští rok na jaro. Jsou to perokresby s akvarelem. Většinou maluji abstraktní motivy a okamžité nápady. Baví mě to, je to výborné odreagování. A taky občas vyřezávám různé věci ze dřeva. Ale básničky už nepíšu, jsem asi ve věku, kdy básnící přicházejí o iluze.

Kdo je Radka Coufalová

* narodila se 28. listopadu 1978 v Ostravě
* vystudovala muzikálové herectví na Janáčkově akademii múzických umění
* od roku 2001je členkou muzikálového souboru Městského divadla Brno
* účinkovala v muzikálech Hair, Kabaret, Čarodějky z Eastwicku, Les Misérables (Bídníci), Markéta Lazarová, Sněhurka, Peklo, Evita aj.
* je držitelkou Ceny Thálie 2007 (za roli Vypravěčky v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný pláš­ť)
* hrála v televizních inscenacích a seriálech Comeback, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů aj.
* je vdaná za herce Jiřího Macha, má syny Matyáše a Jiřího