Magickou cestou za bájným údolím věčného štěstí Šangri-la, které se ukrývá v Himálaji, se mohou projít návštěvníci nové expozice u nákupního centra Olympia. Výstava inspirovaná eposem Johna Hiltona provede už za dva týdny historií a kulturou Tibetu, Nepálu, Indie i Bhútánu.

„Výstava je koncipovaná jako příběh. Tématem je hledání ztraceného ráje ­ bájného údolí Šangri-la. Právě v něm prohlídka začíná,“ uvedl konzultant výstavy Pavel Radosta. Upřesněnil, že první oblastí, s níž se lidé setkají, budou Himálaje. „Málokdo dnes ví, že v Himálajích je džungle. Proto jsou v expozici živá zvířata jako hadi, krokodýli nebo motýli ,“ řekl Radosta.

Sypání mandaly

V obměněné verzi výstavu dosud hostila Bratislava, kam se za tři měsíce přišlo podívat přes šedesát tisíc zájemců. „Expozici na Slovensku navštívil Dalajláma, který přislíbil, že přijede i nyní. S Rudolfem Švaříčkem hovořil o červnu, ale tato varianta nevyšla, takže uvažujeme o podzimu. Přijedou také tibetští mniši, kteří předvádí tance a sypání mandaly,“ uvedl Radosta. Dodal, že nepůjde o nacvičenou show, ale duchovní cvičení mnichů vyhoštěných do Indie, kteří si tímto způsobem občas přivydělávají. „Dlouho z písku vytváří složitý obrazec, který poté vysypou do vody, na důkaz pomíjivosti,“ dodal Radosta.

Z Himálají expozice návštěvníky zavede do Nepálu. „V této části jsou například předměty denní spotřeby, nádoby na praní nebo nosítka bohyně Kunárí. Tu obyvatelstvo vybírá z tří až čtyřleté dívky. Do doby, než dostane první menstruaci, ji považují za bohyni a současně ji musí stále nosit tak, aby se nohama nedotkla země,“ uvedl Bedřich Nerat, který zajišťuje technickou realizaci výstavy.

Chrámy i mešity

Dobrodružná cesta směřuje k Mount Everestu a návštěvníci si zvolí dvě možnosti: buď vystoupají na tibetskou náhorní plošinu, nebo podél ledopádu horu obejdou. „Zimu navodí zařízení, které ochlazuje vzduch. Vše navíc umocní speciální osvětlení a fukary,“ dodal Nerat. Z dalších zajímavostí upozornil na autentický stan z jačích chlupů, modlitební mlýnky, čelenky z nefritových kamenů či rekonstrukce chrámů a mešit. Prohlídku zpestří přes tři stovky fotografií cestovatele Rudolfa Švaříčka, projekce dokumentů nebo čajovna.

Výstava Šangri–la začne 6. května v prostorách u nákupního centra Olympia v Brně–Modřicích a potrvá minimálně půl roku. „Uvidíme, jaký o ni bude zájem. Jsme připraveni výstavu prodloužit. Vstupné bude okolo dvou set korun pro dospělého a asi sto šedesát korun pro studenty. Rodina s dětmi zaplatí zvýhodněnou cenu pět set korun,“ uvedl Aleš Hrbek z Agentury Glanc, která v minulosti Brňanům nabídla výstavu Tutanchamona, Leonarda da Vinciho či Titanic.