Vítejte! Hlavním festivalovým slovem zdobícím všechny plakáty láká lidi k návštěvě představení letošní ročník festivalu Divadelní svět Brno. Začíná ve čtvrtek, v první festivalový den uvede sedm inscenací. I když tím tvůrci akce začínají psát její další kapitolu, ta předešlá ještě není uzavřená. Stále totiž pokračuje soudní spor, který vyvolalo uvedení svou kontroverzních her Olivera Frljiće v minulém ročníku.

Nejvíce nevole loni vzbudila hra, ve které Ježíš znásilní muslimku. I kvůli ní podal na na Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno žalobu kardinál Dominik Duka. Letos v březnu ji sice brněnský městský soud zamítl, církevní hodnostář se ale začátkem května odvolal. Potvrdil to advokát Ronald Němec, který se k žalobě připojil. „I nadále požadujeme omluvu za zásah do osobnostních práv,“ uvedl.

Pokud i odvolací soud žalobu zamítne, je právník připravený obrátit se i na Evropský soud pro lidská práva. „Jde o principiální otázku. Podobné spory se již v minulosti na celoevropské úrovni řešily,“ řekl Němec.

Po rozsudku městského soudu ředitel festivalu a brněnského Národního divadla Martin Glaser reagoval slovy, že doufá v konec celé kauzy. „Odvolání bereme na vědomí, dál už se k tomuto soudnímu sporu nebudu vůbec vyjadřovat,“ uvedl včera.

Divadelní svět Brno 2019

- Ročník: desátý

 Termín: čtvrtek 23.5. až úterý 28.5.

- Pořadatelé: Národní divadlo Brno jako hlavní organizátor, ostatní brněnská divadla jako spolupořadatelé

- Tipy z programu: inscenace Francuzi režiséra Krzysztofa Warlikowskiho, hra Mlčení bobříků Divadla pod Palmovkou, taneční večer Evropa mimo Evropu (na snímku), hra Heda Gabler v podání Norů

Letošní ročník podobně kontroverzní hry, jakou je Frlićova inscenace, nenabízí. Přesto u některých vyvolal vlnu nevole tématem Evropský sen a hlavním festivalovým slovem vítejte. „Letošní festival bude opět zpolitizovaný. Znovu se bude jednat o nelegální imigraci,“ kritizovali na sociální síti třeba zástupci hnutí Brno Plus.

Dramaturgický tým festivalu se podle Glasera negativních reakcí na festivalové heslo nebojí. „Samozřejmě si uvědomujeme obrovský potenciál tohoto reklamního sloganu. Dobrý marketing musí být promyšlený i s tím, že vyvolá diskusi a divadlo by mělo být předmětem diskuse. Nechceme ale provokovat extrémisty, sloganem vítáme diváky a hosty festivalu,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost.

Tématem zastřešujícím všechny letos uvedené představení je Evropský sen. „Na téma lze nahlížet z více úhlů pohledu. Ptáme se například proč je zpochybňován sen o návratu Česka do svobodné demokratické Evropy, zda existuje nějaká společná evropská vize, nebo co nás spojuje jako Evropany,“ vysvětlil dramaturg festivalu Martin Sládeček.

Festivalová představení v podání herců z různých koutů Evropy i mimoevropských zemí se budou zabývat například tématem tolerance, v jednom z tanečních představení se třeba budou řešit předsudky o černém těle, v jiné hře se lidé dozví, jaký je současný Berlín. Lístky na většinu inscenací jsou stále k mání. „Zájemci by si ale měli pospíšit, vstupenky rychle mizí,“ řekla mluvčí festivalu Eva Sedláčková.