Ke vzniku akce inspirovalo organizátory mnoha dalších podobných jednodenních oslav. „Podíváte-li se do kalendáře, zjistíte, že téměř každý den v roce je někomu nebo něčemu věnován. Slavíme Den země, Den matek a otců a třeba i Den toalet. Proto vyhlašujeme Den klaunů, pro který jsme záměrně zvolili datum prvního dubna, kdy je možné vše a každá legrace je povolena," vysvětlil ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský.

Venkovní část Dne klaunů na Jakubském náměstí zahájí ve středu v jedenáct hodin dopoledne ohňostroj. „Začínáme v pravé poledne brněnského času. Z programu si určitě vybere každý to svoje. Připravili jsme speciální poctu klaunům pod heslem Bát se smíchu znamená bát se pravdy. Náměstí ozdobí rozkvetlé klaunovníky s plody klaunských nosů a zahraje k tomu bluesová kapela Hoochie Coochie Band z delty brněnské Mississippi neboli Svratky," přiblížil některé body z programu herec Bolek Polívka.

Den klaunů nabídne třikrát za den hodinové komponované pásmo akcí, které vždy vyvrcholí odhalením sochy neznámého klauna. „Známe spoustu soch neznámých vojínů, ale klauni nemají ještě žádnou. Tak doufám, že alespoň nějakou dobu na Jakubském náměstí vydrží," naznačil Chalupský. Doplnil, že sochu odhalí Bolek Polívka spolu s další známou osobností, která bude překvapením.

Poté se akce přesune do foyer Divadla Bolka Polívky, kde v půl šesté večer začne vernisáž výstavy obrazů a kreseb Borise Jirků s názvem Absolutní klaun. „Autor představí své obrazy tématicky zaměřené na gagy a klaunské výstupy. Divadlo vyzdobí i jeden velkoformátový obraz o rozměrech čtyřikrát dva metry inspirovaný hrami Bolka Polívky," uvedl Chalupský. Dodal, že vernisáže se vedle autora zúčastní i Bolek Polívka, hudební doprovod obstará kapela Hoochie Coochie Band.

Oslavu Dne klaunů zakončí večerní představení s názvem Re-kabaret, ve kterém se známí i neznámí klauni a performeři představí v komponovaném pásmu improvizovaných výstupů. Mezi účinkujícími se objeví například herci Jiří Pecha, Michal Isteník, Jiří Ressler, Martin Zbrožek či Filip Teller. Doplní je několik mladých absolventů Ateliéru klaunské scénické a filmové tvorby z brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. „Re-kabaret je prvním z cyklu občasníků, kterým chceme do budoucna nastartovat novou dramaturgickou linii a oživit žánr kabaretu," popsal Michal Adamík z Divadla Bolka Polívky.

DEN KLAUNŮ – program před kostelem sv. Jakuba:* 11.00 - 11.10 ohňostroj v pravé brněnské poledne
* 11.10 – 11.30 koncert Hoochie Coochie Bandu
* 11.30-11.40 sólo pro šašky na balkonech domů na náměstí
* 11.40-12.00 odhalení sochy neznámého klauna
(stejný hodinový blok naváže ještě od 14.00 a 16.30 hodin)
* 17.30 vernisáž výstavy obrazů a kreseb Borise Jirků (foyer divadla)
* 19.00 Re-kabaret (Divadlo Bolka Polívky, vstupné je 70 korun)