Zachovalý deník, který si třináctiletá Anna Franková vedla v době, kdy se se svými rodiči skrývala před nacisty, inspiroval ruského skladatele a malíře židovského původu Grigorije Frida ke vzniku opery. Její uvedení připravuje Národní divadlo Brno na 27. ledna příštího roku, tedy na den výročí památky obětí holocaustu. Už nyní životní příběh Anny Frankové přibližuje výstava v Janáčkově divadle.

„Výstava informuje o historii holocaustu z perspektivy Anny Frankové a její rodiny. Čerpá ze zápisníku této německé dívky, jedné z nejznámějších obětí nacistů i ze vzpomínek dalších příslušníků židovské komunity,“ uvedl ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák.

Výstavu Deník Anny Frankové, kterou Brňané ve foyer Janáčkova divadla najdou do 5. ledna, pořádá Anne Frank House v Amsterodamu. Od roku 2002 ji zhlédlo přes pět milionů lidí z dvaatřiceti zemí světa.

Stejnojmennou monoperu, tedy operu o jediné postavě, uvede koncem ledna příštího roku Divadlo Reduta na Zelném trhu. V titulní roli se v režii Heinze Lukase-Kindermanna představí Tereza Merklová, dirigentem bude David Švec. „Když mi kniha v roce 1960 padla do ruky, přečetl jsem ji s velkým zájmem, ale nenapadlo mne tehdy využít námět k hudebnímu zpracování. Až v roce 1969, když jsem ´Deník´ znovu četl, jsem pochopil, že je to hotový námět ke zhudebnění! Začal jsem psát libreto a hudbu. V textu jsem nic neměnil, ale 230 stran knihy bylo nutno zhustit do deseti až dvanácti a přitom dramaturgicky rozvrstvit text a jednotlivé epizody tak, aby provedení získalo ostrý konfliktní charakter,“ uvedl o inscenaci ruský skladatel Grigorij Frid.

Výstavu i uvedení opery doprovází i další akce. Do 14. února se mohou studenti středních škol zúčastnit soutěže Žijeme v barevném světě, jejíž cílem je motivovat k úvahám o demokracii.