Další díly seriálu Malá divadla jižní Moravy najdete ZDE

Spojili se s herci z bývalého spolku ochotníků a společně založili Divadlo Prádelna v Rosicích. Vznik a činnost tohoto amatérského souboru přiblíží další díl seriálu o malých scénách jižní Moravy.

Divadlo Prádelna vzniklo v listopadu 1994. „V začátcích jsme se scházeli na rosickém koupališti, kde byla hospoda zvaná Na Prádelně. Podle ní jsme se taky rozhodli dát název celému divadlu. Od té doby jsme několik let hrávali v kamenném divadle na rosickém zámku a teď máme stálou scénu v multifunkčním sále rosického kina Panorama, ale název nám už zůstal,“ vysvětlil původ názvu jeden ze zakládajících členů a v současné době ústřední osobnost divadla Pavel Strašák.

Divadlo složené ze studentů gymnázia a bývalých ochotnických herců vedla v začátcích režisérka Jarka Burešová, která se souborem připravovala hlavně klasické tituly. „Naší první premiérou byl v květnu 1995 Klicperův Hadrián z římsů. Pak jsme uvedli třeba Goldoniho Sluhu dvou pánů, Labichův Slaměný klobouk nebo Drdovy Hrátky s čertem,“ zavzpomínal na první hry zakládající člen souboru Lukáš Volánek.

Později se začalo divadlo orientovat spíš na pohádky pro děti (O líné vodnici a zlé mořské babici, Malá čarodějnice) a autorské hry Pavla Strašáka (Mejdan, Jaderný potlach aneb Trampská odysea v atomovém věku, Stínohra aneb Zastřel si svůj ideál aj.). „Pro Prádelnu jsem už napsal dohromady asi sedm her. Všechny propojuje humor, ale nejčastěji se pohybují v žánru tragikomedie. Momentálně se ve stylu zpracování dostávám spíš někam k magickému realismu,“ popsal svůj styl psaní Strašák.

Nejúspěšnější inscenací Prádelny je Strašákova komorní scifi-komedie pro tři herce Misionáři, která od své premiéry v roce 2003 zaznamenala už 110 repríz. Satirická komedie přivádí diváky do společnosti tří kosmonautů, jejichž úkolem je seznamovat vzdálené civilizace se životem na Zemi a vším, co se v naší galaxii děje. Každý z trojice ale do děje promítá i své vlastní vzpomínky, touhy a úchylky. Norman se tak zpovídá z lásky ke kudrnaté ovci na zelených loukách svého strýce, Thomas projevuje sklony k pedanství a Sandler se polovinu cesty vydává za makrobioložku Ester. „Pro diváky je toto představení atraktivní tím, že je hodně živé a kontaktní. Příběh obsahuje mnoho vrstev, pohybuje se od sitcomu a slovních hříček až po hlubší existenciální rovinu,“ přiblížil hru Volánek.

Zajímavým experimentem byla i velkovýpravná inscenace Hovory ryb, kterou divadlo nastudovalo v areálu rosického pivovaru. „Začínalo se na nádvoří v reálných kulisách lodi, odkud se diváci přesouvali dovnitř do ležáckých sklepů. Uváděli jsme to tam asi devětkrát v létě 2006 a projektu se účastnilo dohromady asi dvacet lidí včetně členů rosické taneční školy,“ uvedl Volánek.

V současné době tvoří soubor Divadla Prádelna asi deset herců. Najdeme mezi nimi knihovnici, učitelku mateřské školy, IT specialistu, manažera, psychologa, realitního makléře i ředitele kulturní instituce. „Kromě domácího hraní vyjíždíme i na divadelní přehlídky po republice. V minulosti to byl třeba Šrámkův Písek, Jiráskův Hronov nebo Na prknech ve Veverské Bitýšce. Pro letošní rok taky jednáme o pravidelném hostování v Brně, Ostravě a Praze,“ naznačil plány Strašák. Dodal, že nejbližším brněnským vystoupením divadla je repríza úspěšné inscenace Misionáři v sále Stadionu v úterý 8. února.

Zatím poslední premiérou souboru je od června loňského roku hra Žízníci, která se pohybuje na pomezí reality a fikce. Z nových premiér chystá Divadlo Prádelna ještě do konce této sezony uvedení původní komedie s větším počtem herců. Pro příští sezonu zase zamýšlí nastudování klasické nebo autorské pohádky v režii Jarky Burešové.

HISTORIE SOUBORU
ochotnický soubor vznikl v listopadu 1994
název je odvozený od hospody na rosickém koupališti, které se říká Na Prádelně
ústředními osobnostmi jsou Pavel Strašák, Lukáš Volánek a Tomáš Novotný
nejúspěšnější inscenací jsou Misionáři, která má už 110 repríz
stálou scénu má soubor v rosickém kině Panorama