MALÁ DIVADLA JIŽNÍ MORAVY

Stanout na prknech, co znamenají svět. Takový sen má mnoho mladých lidí. Někteří jsou skromnější. Stačí jim prkno jedno. Dnešní díl seriálu Rovnosti o Malých divadlech jižní Moravy zavede do amatérského spolku z Veverské Bítýšky na Brněnsku. V něm se od roku 1996 schází parta dvaceti nadšenců, kteří mají na svém kontě již třiadvacet inscenací. Třináctým rokem navíc pořádají divadelní festival a založili multikulturní klub. Řeč je o Divadle Prkno.

Původně vystupovali jako taneční soubor. Pak se rozhodli dát dohromady divadelní představení. Tak v roce 1996 nazkoušeli hru Možná přijde Komenská podle povídky Miloslava Šimka. Humoru se drží i po příchodu režiséra Pavla Vašíčka, který v souboru působí od roku 1997. „Náš oblíbený žánr je tragikomedie. Tedy smích i slzy. Převážně zpracováváme texty zahraničních autorů. Naším oblíbencem se teď stal Eduardo Rovner,“ prozradila jedna ze zakladatelů Prkna Jarka Vykoupilová.

K argentinskému dramatikovi se herci dostali přes řadu inscenací. Vedle Šimkovy povídky stihli v roce 1996 ještě pohádku Jak princezna hádala, až prohádala.

Následující rok nazkoušeli svou doposud divácky nejúspěšnější hru. A to Dívčí válku podle Františka Ringo Čecha. „S ní slavíme úspěchy pořád. Vždycky naplníme sál, i ten pro čtyři sta lidí. U jiných her máme okolo šedesáti diváků. Ale je to vždy podle sálu a představení,“ řekl Jaroslav Hemala, který je v souboru od jeho počátku.
Dívčí válku následovala Hra na Zuzanku, Strávím s tebou celou noc aneb Rohypnol 99, Pán Bůh s námi, je tu Cami!, nebo Jak se zavařují mouchy. V roce 2008 uvedlo Prkno poprvé hru na motivy zmíněného Rovnera. „Inscenaci Společnost jsme zahráli v české premiéře. Dokonce jsme s ní vloni postoupili až na Jiráskův Hronov,“ prohlásila Vykoupilová. A že je Rovner divadlu blízký potvrzuje i premiéra jeho další předlohy. V březnu čeká diváky Kvartet.

Ocenění herci i režie

Jiráskův Hronov není výjimkou. Divadlo Prkno se soutěží účastní pravidelně. Kromě cen za herecké výkony a režii získalo i ocenění za hudbu. A to díky kapele Pavla Helana, která s herci spolupracuje. Dohromady tak získali téměř šedesát cen.

Prkno přehlídky nejen objíždí, ale i pořádá. Před třinácti lety poprvé uspořádali Setkání amatérských divadel Na Prknech, které je největší nesoutěžní přehlídkou na jihu Moravy. „Festival vznikl jako setkání divadelních nadšenců. Jeho součástí je i vystoupení hosta – profesionála. Letos přijede Divadelní spolek Kašpar z Prahy. Festival nabízí vždy kolem dvanácti her,“ uvedla Vykoupilová. K Divadlu Prkno patří od roku 2005 i klub Pod Prkny, který je jeho domovskou scénou, a kde se odehrávají jeho premiéry.

V současné době se v repertoáru Divadla Prkno nachází jedenáct her. Kromě adaptací má na programu i autorské hry. Tu poslední mohou vidět diváci dnes večer. Jedná se o režisérský i herecký počin Hra Víta Jakubce.

Od roku 1996 se v řadách souboru vystřídalo na čtyřicet nadšenců z Veverské Bítýšky, Kuřimi i Brna. „Divadlo je pro nás zálibou, nikdo z nás se jím neživí. Prkno je srdeční záležitost. Velká láska, která stojí hodně času a úsilí,“ uvedla Vykoupilová. Dodala, že si také snaží vychovávat svou následnickou generaci v dramatickém kroužku.