Známou režisérku inspiroval k napsání původní dramatické novinky bouřlivý život Williama Sewarda Burroughse. Osobnost tohoto skandálního amerického spisovatele vzbuzovala rozporuplné reakce: podle některých to byl nejdůležitější spisovatel druhé poloviny dvacátého století, podle jiných autor obscénních, pornografických a nesrozumitelných textů.

„Burroughs je kultovní postava opředená mnoha mýty, která zasáhla nejenom oblast literatury. Byl duchovním otcem beatniků, ovlivnil Allena Gingsberga a Jacka Kerouaca, odvolávají se na něj David Bowie, Bono Vox, Patti Smith, Jimmy Page z Led Zeppelin, s Kurtem Cobainem natočil desku, Beatles mají jeho fotku na obalu desky Sgt. Pepper,“ popsala Burroughsův vliv na kulturu režisérka a autorka hry Hana Mikolášková.

Burroughsův život i tvorbu přitom výrazně ovlivnila událost z roku 1951, kdy na barovém večírku při hře na Viléma Tella nešťastnou náhodou zastřelil vlastní manželku. Nikdy se s tím už potom nevyrovnal a následujících šestačtyřicet let života se pokoušel z běsů, které ho pronásledovaly, vypsat. „Po této události Burroughs ze svého života ženy cíleně vytěsňoval a udržoval homosexuální vztahy s malými chlapci. Ti se o něj potom ve stáří starali. I v naší inscenaci se tak objeví výhradně mužská část souboru, postava ženy se zjeví jen jako přízrak,“ uvedla Mikolášková.

Nahý oběd

Mikolášková vystavěla text hry jako montáž několika literárních částí z kultovního románu Nahý oběd, dalších Burroughsových knih i několika situací z jeho bouřlivého života. „Nahý oběd je zásadní knihou, která ve své době probouzela divoké vášně a byla i předmětem několika soudních sporů.
Současně je historicky posledním titulem zakázaným americkou cenzurou. Název naší inscenace odkazuje na další Burroughsovy knihy Divocí hoši a Hroši se uvařili ve svých nádržích,“ přiblížil inspirační zdroje dramaturg HaDivadla Jan Havlice.

Brněnští tvůrci hru pojali jako „temný halucinogenní antimuzikál“, ve kterém mají hlavní slovo poetické obrazy, surreální výjevy a hudba. Inscenaci doprovodí živá čtyřčlenná kapela Black Riders a původní písně Petra Hromádky s texty Karla Davida. „Hudebně se významně zapojí i novozélandský kytarista a muzikant Rhys Braddock, který jinak ztvárňuje postavu Voice. Zahraje například Maorskou modlitbu, přednese i Gingsbergovo Kvílení v originále,“ doplnila Mikolášková.

Hlavní postavu Billa ztvární herec Jiří Vyorálek, pro kterého tak jde po inscenacích Intimní život Pepka námořníka a Oliv Olivové a Marx Bros. o další velkou roli nastudovanou v této sezoně v HaDivadle. V dalších rolích se představí Ján Sedal, Martin Siničák, Marián Chalány, Jan Grundman, Miloslav Maršálek, Petr Panzenberger nebo Tomáš Sýkora.

„Rhys Braddock jako Voice a Ján Sedal jako Body přitom ztělesní vlastně jednu společnou bytost. Něco na způsob propojení ducha a těla, dvou principů bytí, živlů jing a jang,“ vysvětlila zvláštní pojetí postav Mikolášková.
Inscenací Divocí hroši aneb Burroughs současně v HaDivadle vyvrcholí celosezonní projekt Souboj chromozomů X a Y.