Psal se rok 1908 a operní diva Ema Destinnová prožívala období své největší slávy. O její pozornost usilovalo také brněnské publikum a spolu s ním hudební skladatel Leoš Janáček. Byl totiž jejím velkým obdivovatelem.

Vztah těchto dvou umělců, úspěchy proslulé operní pěvkyně, ale i zajímavosti z jejího osobního života připomene nová výstava v brněnském Letohrádku Mitrovských. Uvnitř něj návštěvníci najdou přes osmdesát exponátů z Prahy, Jindřichohradecka i Londýna. „K zajímavostem patří například cestovní klavír, zámecký nábytek z paroží, divadelní kostýmy, vějíře, ale také pramen vlasů. Je zde i rybářský prut, což prozrazuje jednu z vášní Emy Destinnové, kterou byl rybolov,“ uvedl Petr Lukas z Letohrádku Mitrovských a vzpomněl jednu z červnových událostí. „Když přijela do Brna, zatoužila vypravit se na ryby. Nejprve si vyjela do Bystrce na jelce, pak k Macoše na pstruhy a nakonec k Pouzdřanům. Tam však na srázném břehu uklouzla a spadla do tůně, odkud ji vytáhl její umělecký partner Mario Roman,“ zmiňuje událost se šťastným koncerm Lukas.

Výstava vytvořená speciálně pro pozdně barokní letohrádek na Starém Brně je současně připomínkou 80. výročí úmrtí Destinnové. To uplynulo letos 28. ledna. „Říká se, že ti, kdo ji slyšeli zpívat, na ni nemohli zapomenout. Její jméno znamenalo kvalitu i hvězdný lesk, jmenovaly se po ní módní salony, různé pochoutky, parfémy nebo cigarety a růže,“ uvedl Lukas.

Za pozornost návštěvníků stojí nejen zmínky o vystoupeních Destinové v Brně a na jižní Moravě, ale i její vztah k dirigentovi z Metropolitní opery v New Yorku Gustavu Mahlerovi. S ním se pěvkyni podařilo takřka přes noc proslavit v Americe Bedřicha Smetanu, a to uvedením Prodané nevěsty.

Dále expozice představí fotografie, pohlednice, dopisy se sestrou Destinové – Jindřiškou „Čiči“ i dvě alba karikatur, které Destinová kreslila. „Jsou zde vyobrazení jejích přátel, rodiny a osobností, s nimiž se setkala. U karikatury slavného Carusa je i podpis tohoto italského operního pěvce, stejně tak památník obsahuje podpisy Oskara Nedbala, Giacoma Pucciniho, Richarda Strausse nebo Gustava Mahlera,“ dodal Lukas.

Prohlídku výstavy, která potrvá do 6. ledna, zpestří zvukové nahrávky a promítání Krejčíkova filmového dokumentu Božská Ema. „Je to sice částečně fikce, ale stěžejní události v životě Destinové film zachycuje pravdivě,“ vysvětluje výběr titulu z Národního filmového archivu Lukas.

Výstava: Nezapomenutelná Ema Destinnová
Místo: Letohrádek Mitrovských, Veletržní ulice v Brně
Otevřeno: 23. října 2010 až 6. ledna 2011, středa až neděle 10.00 až 16.00

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:

OTÁZKA: Na jakém českém zámku byla Ema Destinnová vězněna kvůli údajné špionáži?

Odpovědi posílejte na adresu kultura.brnensky@denik.cz, a to do 24. října (včetně telefonu). Tři výherci získají vstupenky na výstavu.