Lidové tance a melodie z Moravy, Čech, východního Slovenska i Polabí rozezní ve čtyřech prodloužených víkendech nádvoří Staré radnice. U příležitosti letošního, již dvanáctého ročníku festivalu F Scéna se divákům představí nejen Vojenský umělecký soubor Ondráš, ale i soubory hostující.

„První víkend po slavnostním zahájení uvedeme třikrát po sobě takzvanou ,premiéru derniéry‘, kterou jsme se loučili s diváky v Janáčkově divadle. Samozřejmě s mírnými obměnami oproti dubnovým představením,“ přiblížila náplň prvního z folklorních víkendů mluvčí Ondráše Hana Maděrová. Dodala, že programu se diváci dočkají v pozměněném názvu: Vojenský umělecký soubor Ondráš – Návrat.

Pozitivně laděné a veselé vystoupení tak mohou na nádvoří Staré radnice zhlédnout i ti, kteří se v dubnu do Janáčkova divadla nevešli. I přesto, že Ondráš tehdy pro diváky připravil dvě představení, na mnoho zájemců už vstupenky nezbyly.

Při vytváření programu F Scény organizátoři vycházeli ze dvou základních aspektů. „Jedním je pestrost a divácká atraktivnost ve vazbě na odlišnosti národopisných regionů a druhým je interpretační úroveň jednotlivých souborů. Ty musejí být schopny nabídnout celovečerní program, který bude zajímavý. Třetím aspektem je pak účast souboru Ondráš,“ přiblížila dramaturgii festivalu Maděrová. Spolu s Ondrášem totiž akci spolupořádá Armáda České republiky, Brněnské kulturní centrum, Folklorní sdružení Jánošík a další.

Jako hosté se F Scény zúčastní také Folklorní soubor Jahodná a Národopisný soubor Kohoutek. „Jahodná z Košic se zaměřuje na interpretaci folkloru východního a západního Slovenska, jejich repertoár však obsahuje také tance Horehroní a Gemeru,“ uvedla Jana Fantová z Brněnského kulturního centra.

Z pramenů a sbírek Východních Čech naopak při tvorbě scénických dějových kompozic čerpají členové souboru Kohoutek, který působí od roku 1984 v Chrudimi. Kromě Jahodné a Kohoutku už však Brňané v programu další hostující soubory nenajdou. „Původně jsme měli pozvaný soubor z Moldávie. Kvůli nejistotě ohledně budoucnosti Ondráše jsme však pozvání nakonec s omluvou zrušili. Pokud to bude možné, rádi tento soubor přivítáme třeba již v příštím roce,“ slíbila Maděrová.

Sérii vystoupení organizátoři rozdělili do čtyř hlavních částí, celý cyklus pak zahájí čtvrteční představení na Špilberku. Pro zvýšený zájem diváků pořadatelé připravili místenky pro diváky, aby počet příchozích nepřekročil kapacitu hlediště. Místenky si lze bezplatně vyzvednout vždy od půl osmé večer v místě představení.

Program F Scény
- 2. července: slavnostní zahájení, Vojenský umělecký soubor Ondráš, nádvoří hradu Špilberk, hostem Felix Slováček
- 3. a 4. července: Vojenský umělecký soubor Ondráš, nádvoří Staré radnice
- 9. až 11. července: Folklorní soubor Jahodná, nádvoří Staré radnice
- 16. až 18. července: Národopisný soubor Kohoutek, nádvoří Staré radnice
- 23. až 25. července: zakončení festivalu, Vojenský umělecký soubor Ondráš, nádvoří Staré radnice
Začátky všech představení ve 20.30, vstup zdarma. Kvůli omezen kapacitě hlediště organizátoři před začátkem vystoupení vydávají místenky.

Hana Maděrová, mluvčí Vojenského uměleckého souboru Ondráš, o stávající situaci říká: Naše motto je jít stále kupředu

ROZHOVOR - Vojenský umělecký soubor Ondráš měl letos působení pod Armádou České republiky ukončit. Ministr obrany Martin Barták však k radosti všech, kteří s nařízením nesouhlasili, rozhodl, že pod ní zůstane i nadále. Co nového soubor čeká prozradila mluvčí Hana Maděrová.

Začátkem května jste se dozvěděli že Ondráš pod křídly Armády ČR zůstane. Co se od tédoby v souboru změnilo a jak na rozhodnutí reagovali jeho stávající členové??
V souboru panuje optimistická atmosféra. Všichni jsme byli téměř rok pod velkým psychickým tlakem, i když jsme se snažili to nedávat příliš najevo. Reakce členů souboru byly úžasné. Všichni prožívají velkou radost a obrovskou úlevu, na druhé straně jsou si vědomi závazku být stále lepší.

V druhé polovině letošního roku soubor oslaví 55. výročí, jak?
Brňané a nejen oni se mohou těšit na dva projekty. V neděli 6. září uvedeme v Mahenově divadle slavnostní hudební koncert našeho orchestru se zajímavými hosty, které zatím necháme v utajení. Na konec listopadu připravujeme taktéž v Mahenově divadle premiéru nového celosouborového programu.

Hejtman Jihomoravského kraji Michal Hašek se zmínil o novém systému financování souboru. Dotkne se to diváků?
Tato záležitost není vůbec jednoduchá, vše musí být legislativně „ošetřeno“, takženepředpo­kládáme, že by naši diváci do konce letošního roku platili vstupné.

Je už tedy vyřešeno, z jakých zdrojů bude moct soubor čerpat peníze?
Do konce roku 2009 náklady na náš provoz zřejmě pokryje ministerstvo obrany. Náš rozpočet se ale oproti minulému období určitě sníží. Současně je třeba připravit a hlavně projednat a schválit systém a zdroje financování pro další léta.

Na co nového se mohou příznivci Ondráše těšit v další sezóně?
Rozhodně nechceme umělecky „usnout na vavřínech“. Naším mottem je jít stále dopředu – nově, jinak, ale hlavně dobře a kvalitně.