Přestože zemřel před více než třemi tisíci lety, těší se kultovnímu postavení popové hvězdy. „Tutanchamon se stal významným hlavně proto, že byl jeho hrob nalezen neporušený, se všemi poklady a bohatstvím,“ shodují se jednohlasně organizátoři nové výstavy o Tutanchamonovi, kterou do brněnské Titanic Hall z Curychu přivezlo celkem šestnáct kamionů.

„V přesné kopii hrobového komplexu a v doprovodných expozicích návštěvníci uvidí přes dva tisíce replik předmětů z Tutanchamonovy pohřební výbavy. Blíže se tak seznámí se starodávnou civilizací, která tehdy vzkvétala na březích řeky Nilu,“ uvedl poradce rozsáhlé výstavy Martin von Falck.

Výstava, kterou v Curychu navštívilo okolo dvou set padesáti tisíc lidí, představuje Tutanchamonovu hrobku tak, jak ji v listopadu roku 1922 objevil archeolog Howard Carter.

„Uspořádání výstavy je naprosto jedinečné. Přes pět let na její přípravě pracoval tým expertů a repliky vznikaly v egyptské dílně. K tématu výstavy jsme přistoupili dvojím způsobem. Návštěvníci se jednak mohou vžít do role Howarda Cartera, a znovu objevit skrytou hrobku, ale také si velmi podrobně prohlédnout nejvýznamnější předměty, které hrobka ukrývala,“ uvedl český konzultant výstavy Pavel Onderka.

Jako archeologové

Výstava nazvaná Tutanchamon – jeho hrob a poklady se skládá z pěti částí. V první místnosti jsou nepřetržitě promítány tři dokumenty, krátké filmy o Tutanchamonovi, jeho dědu Amenhotepovi III. a otci Achnatonovi. Poté se vstoupí do dalšího kinosálu, kde je možné zhlédnout devítiminutový dokument o Howardu Carterovi a jeho badatelském postupu při vykopávkách. Pak už se návštěvníci ocitnou v centru expozice, kterou organizátoři uspořádali dle časové návaznosti – tak, jak Carter postupně hrobku odkrýval.

„Nechceme Tutanchamona představit jako jednotlivou historickou postavu, ale v souvislosti s tím vším, co k jeho životu patřilo. Naší hlavní myšlenkou při tvorbě tohoto projektu bylo vyvolat v návštěvníkovi pocity, jaké prožíval Carter, když neporušenou hrobku objevil,“ uvedl hlavní designér výstavy Rainer Verbizh.

V Curychu měla tato výstava premiéru. V Brně mohou návštěvníci Tutanchamona a jeho poklady obdivovat do konce listopadu tohoto roku. „Z Brna s výstavou pojedeme do Mnichova a pak postupně do dalších evropských měst. Uvažujeme i o Japonsku a Korey. Věříme, že výstava potrvá třeba i deset let. Samozřejmě v různých obměnách a inovacích,“ dodal Verbizh.

V České republice je zájem o egyptskou historii a kulturu oproti jiným zemím enormní. „V českých sbírkách Národního muzea je však bohužel jen jeden originální předmět, který k Tutanchamonovi odkazuje. A ten je tři centimetry veliký,“ dodává s povzdechem Onderka.

Vstupné na výstavu stojí od dvou set padesáti do tří set padesáti korun.

Tutanchamon – jeho hrob a poklady
Místo: Titanic Hall, Heršpická 9 (za M­Palácem), Brno
Trvání: 16. října až 30. listopadu
Otevřeno: denně od 10.00 do 20.00
Komentované prohlídky: vždy v 15.00 a v 17.00
29. října, 5. listopadu, 12. listopadu, 19. listopadu: v 15.00 Posmrtný život Egypťanů (pro rodiny s dětmi), 17.00 Hrobka a poklady (prohlídka výstavy)