Od jedenáctého do devatenáctého června tak Brno v devíti dnech zažije nejen inscenace domácích a zahraničních souborů v kamenných divadlech, ale i akce pod širým nebem v parcích, ulicích a na náměstích.

Nový festival, který pořádá Brněnské kulturní centrum, vzniklo z iniciativy pěti divadel: Centra experimentálního divadla, Městského divadla Brno, Národního divadla Brno, Loutkového divadla Radost a Divadelní fakulty Janáčkovy akademie. „Naším cílem je připravit žánrově pestrou přehlídku od činohry přes hudební a loutkové až po pohybové divadlo. Bylo by škoda nevyužít obrovské škály divadelních prostorů v Brně, které jsou navíc navzájem dostupné pěšky,“ přiblížil záměr akce člen festivalové rady a současně ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý.

Divadelní svět v sobě zahrne i některé dosud samostatné divadelní projekty, například Festival žánrů HaDivadla, Divadlo v pohybu, Dokořán pro hudební divadlo Městského divadla Brno a Festival radosti Loutkového divadla Radost. „Nový festival také naváže na tradice dřívějších úspěšných pouličních akcí Týden kejklířů a Slavnost masek, které se od teď stanou jeho součástí,“ přiblížila koncepci přehlídky ředitelka Brněnského kulturního centra Monika Šimková.

Divadelní svět Brno nabídne letos v červnu dohromady okolo pětačtyřiceti představení v divadlech a stejný počet akcí pod širým nebem. Přesný program festivalu se diváci dozví nejpozději v dubnu. „Kromě českých a slovenských umělců přivítáme i hosty ze zahraničí. Oslovili jsme například soubory z Francie, Německa, Velké Británie, Belgie nebo zemí Visegrádské čtyřky. Už teď máme potvrzenou účast divadla z Wroclavi, které přiveze svoji ceněnou inscenaci Macbetha,“ naznačila intendantka festivalu Sylvie Pospíšilová.

Základní dramaturgickou linii zaštítí organizátoři festivalu vždy významnou žijící kulturní osobností. „Důležitý je pro nás u dané osobnosti vždy i přesah k občanským postojům. Pro první ročník jsme proto zvolili dramatika a exprezidenta Václava Havla, který zároveň přijal roli festivalového patrona. Ústřední téma letošního ročníku tak tvoří otázka identity a práv člověka v současném světě. Jako motto jsme vybrali citát z Havlovy hry Audience: „To jsou paradoxy, co?!“,“ vysvětlil Oslzlý. Dodal, že pro další ročník usilují o získání předního anglického divadelníka Petera Brooka, který se ve své tvorbě zaměřuje hlavně na dílo Williama Shakespeara.

Na rozpočet festivalu přispěl sedm a půl milionovou dotací brněnský magistrát, třemi miliony korun Jihomoravský kraj a půl milionem korun Visegrádský fond.