Přestože patří k nejvýznamnějším skladatelům 18. století, zůstává jeho dílo českému publiku téměř neznámé. Josef Mysliveček, v Evropě přezdívaný jako Božský Čech, zemřel před 230 lety. Toto výročí inspirovalo pořadatele Hudebního festivalu Znojmo, aby Myslivečkovi letošní ročník zasvětili. Znojmo tak po čtyři letní večery rozezní první české nastudování opery o aztéckém vládci Motezumovi.

„Josef Mysliveček psal opery zejména pro Itálii a je obdivuhodné, že se v tehdejší četné produkci prosadil. Motezuma je klasickou italskou operou, kterou provede soubor The Czech Ensemble Baroque na dobové nástroje,“ uvedl dirigent inscenace Roman Válek. Upřesnil, že k zachování „kastrátského“ charakteru díla přispěje polský kontratenorista Jakub Burzynski, který ztvární roli Motezumy.

Nastudování Myslivečkova opusu se účastní i cembalistka Monika Knoblochová, která dosud spolupracovala na všech festivalových operách. Ty vznikají každé léto speciálně pro Hudební festival Znojmo. „Je to mé první hudební setkání s Josefem Myslivečkem. Jedná se o operu klasicistní, struktura je tedy jiná než u barokních oper. Je složena z árií, recitativů a není zde sbor,“ říká vyznavačka autentické interpretace barokní hudby i interpretka soudobé hudby Knoblochová.

Motezuma ve Znojmě zazní v obnovené světové premiéře (první uvedení bylo v roce 1771 ve Florencii) a v italském originále s českými titulky. Premiéra je příští sobotu na nádvoří Jihomoravského muzea, reprízy jsou 18., 19. a 21. července. „Vstupenky jsou zatím na všechna uvedení, největší zájem je o premiéru. V případě deště operu neuvedeme na nádvoří muzea, ale v jízdárně Louckého kláštera,“ řekla mluvčí festivalu Petra Klobasová. K zajímavostem letošního ročníku patří také trojkoncert Tour de varhany Znojmo. Brněnský varhaník Martin Jakubíček zahraje v jednom dni na varhany v kostele svatého Václava v Louce, v kostele svaté Markéty v Chvalovicích a v kostele svatého Wolfganga v Hnanicích.

„Moravské varhany mají o něco menší rozsah, a dle toho jsem sestavil repertoár. Zahraji například skladby Frescobaldiho, Telemanna, Vivaldiho, Mozarta, Jana Křtitele Kuchaře a v Hnanicích vlastní transkripci Musorgského Obrázků z výstavy,“ říká Jakubíček. Dodává, že zkušenost má zatím jen s varhany v kostele svatého Václava. „Tyto varhany pochází asi roku z 1690 a jsou nejstaršími na Moravě,“ říká Jakubíček a doplňuje, že každou ze skladeb předznamená krátkým slovním úvodem. Varhanní tour je na programu 17. července, ke každému z kostelů posluchače zdarma přiveze festivalový autobus.

Novinkou festivalu je akce určená milovníkům vína – Sommelierské festivalové minimum. Na programu je příští týden ve čtvrtek. „Jedná se o workshop s ochutnávkou speciálně vybraných festivalových vín. O tom, jak správně degustovat, zájemce poučí sommelier František Koudela,“ přiblížila náplň odpoledního setkání ve Sklepě znojemského informačního centra Klobasová.

K tradičním událostem festivalu patří vystoupení „malých talentů“. To rozezní ve středu večer prostory Althanského paláce. „Už dávno padly předsudky, že se jedná o dětskou besídku. Účastníky pořadatelé vybírají na prestižních českých soutěžích. A že jsou to děti opravdu nadané, dokazuje i letošní samostatný koncert jednoho z našich prvních malých géniů Davida Hausknechta, který se na festival vrací po pěti letech a vystoupí na samostatném recitálu 22. července,“ dodala Klobasová.