Z šestnácti soch umístěných do centrálních ulic kvůli festivalu Janáček Brno poničili pachatelé hned pětici z nich. „Odstraňujeme je postupně z Orlí ulice, od Janáčkova divadla a z Kapucínského náměstí. Nejnověji ji poškodili v České. Do Radnické jsme ji vrátili zpět, protože hlava nebyla uřezaná úplně,“ sdělila mluvčí brněnského Turistického informačního centra Adéla Nováková.

Figuríny Janáčka jsou podle Novákové vyrobené z materiálů, které přitom nejsou lehce zničitelné. Nechybí třeba součástky z hliníku.

Vandalství řeší zástupci turistického centra s městskou policií, konkrétně hlavně se služebnou odpovídající za revír Brno-střed. „Pracovníci dohledového centra momentálně kontrolují kamerové záznamy. Pokud zachytily zásadní okolnosti, předají je kolegové republikovým policistům,“ potvrdil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že většina figurín se nachází v blízkosti kamerového systému, což může pomoci při odhalování vandalů.

V ulicích centra jsou sochy nainstalované od druhé poloviny minulého týdne. „Naším záměrem bylo nechat je tam po dobu trvání festivalu Janáček Brno," zmínila Nováková.

Zezadu na figuríny umístili organizátoři takzvané QR kódy, které po načtení na mobilní telefon nasměrují jejich majitele na web o Janáčkovi. Tam si mohou poslechnout skladby, jejichž autorem je právě slavný brněnský skladatel.

Festival Janáček Brno začal ve městě v pondělí a potrvá až do 16. října. Jeho součástí jsou třeba operní nebo koncertní představení. Vstupenky na představení lidé zakoupí na festivalovém webu.