Dílny pro děti jsou provázané s tvorbou hudebního skladatele a pedagoga Carla Orffa, který usiloval o propojení hudby, řeči a pohybu. „Zájemci se mohou přihlásit také na termín 13. až 17. července, to jsou dílničky hudebně výtvarné, které pořádáme s Moravskou galerií v Brně," uvedla hudební lektorka Michaela Kulísková.

Na plavby lodí s filharmoniky se lze vydat vždy v pátek. „24. a 31. července, 7. a 14. srpna vyplouváme vždy v 19.00 hodin z přístaviště Bystrc a ve 20.20 hodin z přístaviště Veverská Bítýška," uvedl Luděk Kocman z Dopravního podniku města Brna.

Letní festival Špilberk 2015 na velkém nádvoří brněnského hradu potrvá od 16. do 21. srpna. „Milovníci klasiky se mohou těšit na dva koncerty Filharmonie Brno. Jeden se odehraje Ve jménu Shakespeara a Byrona a filharmonici na něm uvedou známé symfonické skladby inspirované těmito spisovateli, druhý nás provede Od maličkostí k boleru a zazní na něm díla Mozartova a francouzských mistrů Bizeta, Debussyho a Ravela," uvedla mluvčí Filharmonie Brno Lenka Němcová. Doplnila, že jako sólistka v Debussyho Tancích vystoupí členka orchestru – harfistka Ivana Dohnalová.

Filmovou hudbu, například z Pána prstenů, Harryho Pottera či z Hvězdných válek a Pirátů z Karibiku na hradě uvede Janáčkova filharmonie Ostrava.

„Zazní také filharmonicky Scorpions, Genesis, Led Zeppelin či Ozzy Osbourne a Pink Floyd. Připraven je také flamencový večer a živé flamenco doplněné tancem, ale také Paco de Lucía díky promítání záznamu jeho koncertu v brněnském Bobycentru v roce 1996," upozornila Němcová s tím, že i letos festivalový program doplní loni úspěšné kinokoncerty.

Předprodej vstupenek na festivalové večery již začal v Besední ulici a také v Domě pánů z Lipé na náměstí Svobody 17. „Zde upozorňujeme na přerušení provozu ve dnech 11. a 12. července," podotkla Němcová.

tabulka

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk:

16. až 21. srpna na velkém nádvoří hradu Špilberk

Vstupenky: čtyři koncerty a dva kinokoncerty: 1260 až 1620 Kč, jednotlivý koncert 290 až 490 Kč, druhý koncert (Rolling Rock) 390 až 590 Kč, jeden kinokoncert 90 Kč, Živé flamenco a kinokoncert II 190 Kč