Novinkou jedenáctého ročníku největšího literárního festivalu v České republice je takzvaný audiokabinet, který každý červencový podvečer program v Divadle Husa na provázku zahájí.

„Měsíc autorského čtení má letos tři linie. První z nich – audiokabinet, návštěvníkům Provázku nabídne nahrávky, které mají spojitost s francouzskou i českou literaturou. Pořady uvedou rozhlasoví moderátoři, někdy i sami autoři,“ uvedla produkční festivalu Alžběta Nagyová. Upozornila například na pořad věnovaný rozhlasové práci básníka J. H. Krchovského, který před publikum předstoupí spolu s Cyrilem Drozdou a Radimem Nejedlým. Z moderátorů se diváci mohou těšit na Alenu Blažejovskou, Věru Mikuláškovou nebo Olgu Jeřábkovou.

Nový román HHhH

Druhou linií červencové přehlídky, která začíná pravidelně v sedm hodin večer, jsou autorská čtení francouzských spisovatelů. „Ze své nejnovější knihy HHhH přečte ukázku Laurent Binet. V devadesátých letech působil jako učitel na Vojenské akademii v Liptovském Mikuláši, kde se seznámil s historií atentátu na Reinharda Heydricha. To jej inspirovalo k napsání knihy HHhH, jejíž název je akronymem nacisty používaného označení Himmlers Hirn heisst Heydrich. Za tento román, který nabízí úplně nový způsob, jak vyprávět historický příběh, Binet letos získal Goncourtovu cenu,“ řekla Nagyová. Upřesnila, že knihu nyní k českému vydání připravuje nakladatelství Argo.

Kundera odmítl

V návaznosti na francouzské zaměření festivalu pořadatelé účast nabídli také brněnskému rodákovi Milanu Kunderovi, který od roku 1975 žije ve Francii. „Samozřejmě jsme se jej ptali, ale odmítl to,“ vysvětluje Nagyová.

Česká linie již tradičně každý z večerů v Huse na provázku zakončí. Cyklus čtení českých autorů zítra zahájí prozaička a autorka divadelních her Magdaléna Platzová, jejíž prvotinou byl před sedmi povídkový soubor Sůl, ovce a kamení. V Brně představí svoji druhou knihu povídek Recyklovaný muž.

Pararelně s brněnskou částí festivalu letos Měsíc autorského čtení poprvé hostí také Ostrava. „Program je v Ostravě vždy o den posunutý. Narozdíl od Brna tam přehlídku zahájí pořad věnovaný letos zesnulému Janu Balabánovi. Uvidíme, jaký bude o festival zájem a dle toho se rozhodneme, zda bychom jej v budoucnu uspořádali i v dalších městech,“ uvedl ředitel programové části Petr Minařík. Upozornil, že jako každý rok je vstupné na dobrovolné a autorská čtení lze v přímém sledovat na webových stránkách festivalu.

II. ročník měsíce autorského čtení.