Výstava představuje téměř tři desítky uměleckých snímků Milana Pitlacha – architekta a fotografa, který se Le Corbusierovou prací soustavně zabývá. „Návrh města Chandigarh patří k vrcholným kreacím Le Corbusiera. První skici Kapitolu, území obsahujícího vládní centrum, vytvořil Mathew Nowicki. Teprve po jeho předčasné smrti získal práci Le Corbusier. Bylo to šťastné rozhodnutí, protože ten zde vytvořil jeden z nepůsobivějších souborů moderní architektury," uvedl Milan Pitlach.

Architekt, urbanista, teoretik i malíř Le Corbusier svým radikálním dílem i výtvarným citem ovlivnil moderní architekturu zcela zásadně: je považován za největšího architekta 20. století. „Roku 1927 spolupracoval s Miesem van der Rohe na výstavbě kolonie Weissenhof ve Stuttgartu. Tehdy zveřejnil proslulých Pět bodů moderní architektury – funkcionalismu a v nich shrnul hlavní vymoženosti tehdejší techniky," uvedl ředitel Galerie architektury Brno Gabriel Kurtis.

Le Corbusier – Chandigarh
- Výstava v Galerii architektury Brno, Starobrněnská 18.
- Otevřeno je denně od 10.00 do 18.00 hodin, výstava trvá do 20. února 2015. Vstup je volný.
- Další chystané výstavy: Jakub Szczesny: Keret House a další projekty; Rafi Segal – Architektura: Koncepce a tvary; Ivan Koleček – Vnímání prostoru; Brno – Dresden / Reimann – Pelčák; Bohuslav Fuchs a další

Ač teoretik, Le Corbusier se vůči akademičnosti ostře vymezoval. „Jsem samouk a jsem zvědavý. Nemám žádnou školu, nemusel jsem se tudíž pracně odnaučovat to, co bych se v ní učil. Nechci se míchat mezi akademiky, neboť člověk nesmí myslet akademicky. Jedinou mou školou je neustálé pozorování přírody a věcí kolem nás," uvádí jeden z jeho citátů na výstavě.

Pro Brno je zajímavá okolnost, že jej Le Corbusier několikrát navštívil. „V Brně i v Praze několikrát přednášel, byl v kontaktu s teoretikem Karlem Teigem a českými spolupracovníky, jenž prošli jeho slavným pařížským studiem. Patřil k nim i Vladimír Karfík a Karel Stráník. Spolupracoval i s Janem A. Baťou na několika projektech pro jeho zlínskou továrnu, bohužel nerealizovaných," doplnil Kurtis s tím, že i Le Corbusierovu stopu v České republice, výstava zachycuje – jedná se o originální Skici, dopisy a snímky z éry budování Zlína.

Svoji premiéru měla výstava v Ostravě, poté hostovala v Opavě. „U příležitosti brněnského uvedení chystáme přednášku o Le Corbusierovi, termín a osobnost upřesníme co nejdříve," doplnil Kurtis.