Buraj románovou trilogii Náměsíčníci přeměnil v divadelní kompozici o třech fázích. „Skrze obraz meziválečného období a průzkum rozpadajících se hodnot tradiční Evropy jimi prosvítá komentář k ,naší' éře technologického věku," řekl Buraj. „Je to pro mne zatím nejtěžší látka, s jakou jsem se setkal," dodal.

Román Broch napsal v letech 1928 až 1931. „Bude to vůbec první scénické uvedení všech tří částí tohoto díla," zdůraznila dramaturgyně HaDivadla Dagmar Radová, která v inscenaci ztvární postavu Tlumočnice.

Do dvou ústředních rolí režisér obsadil nedávného šéfa Činoherního studia Michala Skočovského a herce 
s česko-rakouským působištěm, známým mimo jiné ze spolupráce s Divadlem Husa na provázku, Ivana Urbánka.

Podle Buraje je důležité vracet se v dnešní době 
k textům, které lze chápat jako východiska moderny. „Měli bychom si uvědomit, že jsme si tuto fázi sami předurčili, když jsme v době modernity začali volat po osvobození člověka, a k tomu všechno toto pochybování patří. Je hrozně důležité se teď z toho nesložit a na to dobré z 20. století navázat, namísto utíkání k falešným jistotám fanatizmů nebo zpasivňujícímu cynismu konzumu. Všechno musíme statečně promyslet znovu," uvedl Buraj. Brochův román vnímá hlavně jako nevyčerpanou výzvu a materiál nabitý energií autora-intelektuála.

Náměsíčníci – jako první premiéra sezonního cyklu – představí také první z originálních plakátů, které spolu s grafikem HaDivadla Vojtěchem Kollertem v této sezoně připravila fotografka a studentka brněnské Fakulty výtvarných umění Poli Davydenko. „V návaznosti na premiéru též vznikne první z video-filmů, jež jsou autorskou prací proslulého českého audio-vizuálního umělce, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2011 Marka Thera," doplnila mluvčí HaDivadla Anna Stránská.

Po páteční premiéře následuje první repríza, a to 
v sobotu 12. listopadu.

Náměsíčníci
Autor: Hermann Broch a Ivan Buraj, režie: Ivan Buraj, dramaturgie: Matěj Nytra. Hrají: Zbyšek Humpolec, Jiří Svoboda, Jan Lepšík, Miroslav Ukul Kumhala, Lucie Andělová, Agáta Kryštůfková, Jiří M. Valůšek, Marie Ludvíková, Cyril Drozda, Simona Peková a další. Premiéra: pátek 11. listopadu v 19.30 hod. v HaDivadle, Alfa pasáž, Poštovská 8d.