Návštěvníci si v kryptě mohou prohlédnout třírozměrné modely z papíru a digitální rekonstrukce gotických staveb. Třírozměrné modely vytvořili studenti architektury v prvním semestru prvního ročníku a jsou tak jejich prvními autorskými díly. "Modely jsou jakýmsi rentgenovým pohledem do prostoru a hmotné struktury díla, nejsou to zmenšeniny staveb," řekl jeden z autorů výstavy, docent architektury z Vysokého učení technického v Brně, Jaroslav Drápal.

Spolu s ním výstavu vytvořil docent Ivo Boháč, ze stejné školy. Ten vedl studenty pátého ročníku, kteří zhotovili digitální rekonstrukce staveb.
"Cílem je připomenout si Karla VI., protože nebyl jen ten, kdo výstavby platil, ale byl také spoluautorem a silnou inspirací. Jeho osobnost a morální profil stojí za připomenutí," řekl Drápal.

Vystavené díla jsou průřezem kapitoly gotických sakrálních staveb na území České republiky, které inicioval Karel IV. a zahrnují třeba Pražský hrad, tedy sídlo krále. Brno zastupuje model kostele sv. Jakuba, kterého výstavba byla českým králem přímo ovlivněna.

Výstava byla poprvé představena v květnu v Senátu PČR v Praze. V Brně je to jeji první instalace a potrvá do 30. října.

ZUZANA KOČIŠOVÁ