VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak porozumět obrazům? Napoví festival

Brno /PROGRAM UVNITŘ/ – Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity spolu s brněnskými galeriemi a muzei pořádá poprvé Týden výtvarné kultury.

8.3.2010
SDÍLEJ:

Dům umění města Brna.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Z letošního roku zatím uplynulo něco málo přes dva měsíce. Brňanům už však tyto dny přinesly hned tři zbrusu nové festivaly. Jako první odstartoval v únoru mezinárodní filmový festival Cinema Mundi. Od minulého úterý se mohou lidé setkávat s představeními brněnských nezávislých divadel v kavárnách pod názvem Brněnský Lunapark. A v pondělí se k těmto akcím přidá také Týden výtvarné kultury. Nahlédne do výstav, zákulisí práce kurátorů, nabídne přednášky, workshopy, koncerty i performance. A hlavně přiblíží vizuální umění lidem.

Navázat na odkaz popularizátora umění, pedagoga a teoretika Igora Zhoře. S takovou ideou vznikl z iniciativy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nový výtvarný festival. „Chceme představit muzea nejen jako instituci schraňující cosi, co je příliš vzdálené běžnému životu. Jde o projekt akademické instituce zodpovídající v určitém smyslu za vztah veřejnosti k umění či kultuře obecně. Celotýdenní koncepce umožňuje spojit nejrůznější formy tohoto propojování, setkávání. Od odborných po pořady určené výhradně dětskému publiku, v časech odpovídajících nejrůznějším zájmovým skupinám,“ prohlásil za pořadatele Pavel Křepela.

Festival v sedmi dnech představí devětačtyřicet akcí. Jedenadvacet z nich připravili studenti zmíněné fakulty Masarykovy univerzity a šest pochází od studentů Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. „Největší přínos vidím v zapojení vysokoškolských pedagogů a studentů, kteří nemalou měrou přispěli ke vzniku bohatého programu Týdne výtvarné kultury,“ prohlásila další z organizátorů Táňa Šedová.

Spolupořadatelem akce je Dům umění města Brna a Moravská galerie. „V Týdnu výtvarné kultury nabídneme kromě aktuálních výstav také interaktivní program knižní tvorby nebo filmové projekce. Třeba snímek německého režiséra Josefa von Baky Dobrodružství Barona Prášila z roku 1943 nebo cyklus Videotime s hotujícím Pavlem Ryškou. Program zpestří také koncert brněnské bluesové kapely Hoochie Coochie Band,“ prozradila některé akce mluvčí Moravské galerie Lenka Vodičková.

Dům umění zase slibuje připomenutí tvorby českého malíře Zdeňka Sýkory, které se odehraje v parku na Malinovského náměstí pod názvem Za Sýkorou do parku!. Kromě zmíněných institucí se na projektu podílí také Muzeum města Brna, Wannieck Gallery, Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického, Centrum volného času Lužánky nebo Galerie Ars. „S Masarykovou univerzitou jsme spolupracovali často již dříve, takže zapojení do této akce bylo logické. Bohužel v našem programu došlo ke změně. Místo Francouze Cyrila Olaniera vystavíme díla studentů Katedry výtvarné výchovy,“ poopravil program majitel Galerie Ars Josef Chloupek.

Novou přehlídku hodnotí kladně brněnská rodačka, nezávislá kurátorka a spisovatelka Kateřina Tučková. „Myslím, že je to vynikající akce, která poskytne platformu pro dialog odborné veřejnosti a zároveň může přitáhnout i okrajové profese a zájemce. Je to tedy projekt, který rozhodně aktivizuje výtvarné dění a to nejen brněnské, ale působí v řádu celorepublikovém,“ vysvětlila Tučková.

Dodala, že podle jejího názoru je brněnská kulturní scéna pestrá. Svůj podíl na tom mají nejen sami tvůrci, ale i galerie, muzea a školy. „Nezapomeňme, že v Brně máme střední i vysokou uměleckou školu a řadu privátních galerií i neoficiálních showroomů. Brno bylo po umělecké stránce vždycky silným místem,“ zamyslela se Tučková. Připomenula však také zánik některých nezávislých galerií. Třeba galerie Na bidýlku Karla Tutsche.

Brněnský Týden výtvarné kultury, jehož obdoba funguje třeba v Liberci, se zamlouvá i Brňanům. Mezi ně patří třeba o sedmadvacetiletá studentka Aneta Blažková. „Týden výtvarné kultury hodnotím jako výborný nápad. Lidé dnes umělce skoro neznají. Zeptejte se na nějakého současného výtvarníka. Všechny napadne snad jen David Černý. Výtvarné umění je upozaďovano a to je špatně,“ zamyslela se Blažková.

#nahled|https://g.denik.cz/50/41/tyden_vytvarne_kultury_infografika_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/41/tyden_vytvarne_kultury_infografika.jpg|Program Týdne výtvarné kultury.#

Letos bez soch zato s bienále

Týden výtvarné kultury se koná letos poprvé. Není však jedinou přehlídkou výtvarného umění v Brně. Letos se zde odehraje již čtyřiadvacátý ročník Bienále grafického designu. Tradiční se stala i Muzejní noc a vloni na podzim se zde uskutečnil první ročník uměleckého veletrhu.

Výtvarné umění se v Brně v posledních letech dostává na výsluní. Dokazují to i počty návštěvníků některých výstav. Mezi ty nejůspěšnější patří expozice Moravské galerie Alfons Mucha Belle Epoque, kterou vidělo téměř sedmadvacet tisíc lidí nebo Zlato Inků na hradě Špilberk. Rozšířila se ale také nabídka výtvarných přehlídek. Mezi jednu z nejnovějších akcí patří Brno Art Fair. „V České republice chyběl veletrh umění, který by měl nejen mezinárodní ambice, ale také silné organizační zázemí. A Brno splňuje všechny předpoklady, aby takto zaměřený veletrh uspěl,“ prohlásil ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Před dvěma lety se poprvé uskutečnila akce Sochy v ulicích. Lidé se tak mohli po řadu dní procházet mezi uměleckými díly. Vloni zaplnilo jedenadvacet instalací Brno hned na čtvrt roku. „Další Sochy v ulicích budou až příští rok. Dohodli jsme se, že se akce teď bude pravidelně konat jednou za dva roky,“ prohlásila zástupkyně ředitele Domu umění Jitka Vitásková.

Obě zmíněné instituce spolu s další více než desítkou galerií se pravidelně zapojují do akce Muzejní noc, která umožňuje zdarma nahlédnout do pořádaných výstav, nabízí koncerty i divadelní představení. Letos připadá Muzejní noc v Brně na patnáctého května.

V roce 2010 se mohou Brňané těšit také na tradiční brněnskou přehlídku. Nejstarší přehlídka grafického designu na světě začne v Brně dvaadvacátého června. Bienále grafického designu, které bylo založeno v roce 1963, letos představí plakáty, firemní, informační a reklamní grafiku. „Vedle soutěžní přehlídky je součástí Bienále Brno odborné sympozium a řada doprovodných výstav, díky nimž se Brno vždy na čtyři měsíce stane centrem aktuálního grafického designu,“ uvedla mluvčí Moravské galerie Lenka Vodičková.

Iniciátor nového festivalu Týden výtvarné kultury Radek Horáček říká:

Výtvarný život v Brně je velmi bohatý a kvalitní

Brno /ROZHOVOR/ – Působil jako ředitel Domu umění města Brna, je vedoucí katedry Výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Dnes Brňanům představuje projekt, který má zpopularizovat současné výtvarné umění. „Týden výtvarné kultury má přivádět k soustředěnějšímu vnímání umění, k diskutování, přemýšlení,“ myslí si Radek Horáček.

Kdy vznikl nápad na uspořádání Týdne výtvarné kultury?
Myšlenka dozrála v listopadu loňského roku. Ale jde o jeden z výsledků mých dlouholetých úvah, jak přiblížit výtvarné umění širší veřejnosti.

Akce navazuje na odkaz Igora Zhoře. V čem spočívala jeho popularizace umění a jak v ní chcete pokračovat?
Igor Zhoř byl uchvacujícím komentátorem moderního umění. Byl informovaný o aktuálním dění u nás i ve světě. Dokázal tyto informace srozumitelnou formou předávat. Naše katedra se věnuje otázkám zprosředkování umění. Máme jako jediní v České republice akreditován studijní obor Galerijní pedagogika a zprostředkování umění.

Výtvarné umění stojí mimo hlavní zájem obecenstva, na rozdíl od hudby či divadla. Čím myslíte, že je tento fakt dán?
Může to být tím, že média na nás chrlí současnou hudbu, filmy. O věcech spjatých se současným výtvarným umění však informují minimálně. Možná výtvarní umělci dělají málo skandálů, takže běžný zájem médií je míjí. Vzpomeňte si na Entropu Davida Černého. Negativní reakce tisk okamžitě sledoval. O tom, že tentýž umělec uspěl ve Spojených státech amerických s počítačem řízenou sochou Metalmorphosis, nenapsal takřka nikdo.

Myslíte, že Týden výtvarné kultury přivede lidi k tomu, aby častěji navštěvovali galerie a muzea?
Klademe si to jako jeden z cílů. Stačí si vzpomenout na Brněnskou muzejní noc. Pobídku k návštěvám muzeí využívá každý rok více lidí. Týden výtvarné kultury má přivádět k přemýšlení o umění. Nikoli jen k jednorázové masové návštěvě muzea.

Hodláte ve festivalu pokračovat i v příštích letech?
Letošní akce vznikala až riskantně rychle, takřka bez přípravy. Věříme, že se i přesto vydaří natolik, že nikoho ani nenapadne, že by se za rok nezopakovala.

Autor: Veronika Zabadalová

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Černý pátek láká na obří slevy. Akce jsou ale často vytvořené uměle

Tabulka s informací o restaurování v roce 1987
1 3

Na zdi radnice jsou vyobrazení nacisté

V centru Brna unikal plyn. Dvě hodiny kvůli tomu bylo uzavřené Koliště

Brno - Běžný odpolední provoz v brněnské ulici Koliště nahradily ve čtvrtek odpoledne hasičská auta s blikajícími majáky. V centru Brna totiž unikal plyn a hasiči museli ulici na dvě hodiny uzavřít.

Náměstek pro dopravu Matěj Hollan: Zjednoduším parkování ve městě

Brno – Plánované rezidentní parkování musíme zjednodušit, oznámil ve čtvrtek brněnský náměstek pro dopravu Matěj Hollan z hnutí Žít Brno. Navrhovanou změnu ale předtím neprojednal s koaličními partnery.

Myslel si, že se vrací zloději a vytáhl samopal. Nestřílel důvodně, rozhodl soud

Jižní Morava – Domníval se, že se pachatelé vracejí. Na přijíždějící auto proto začal střílet ze samopalu. Za pokus o těžké ublížení na zdraví udělil soud čtyřiačtyřicetiletému Karlu Podešvovi ze Znojemska tříletou podmínku. Pokud ji poruší, půjde na dva roky do vězení. Proti rozsudku okresního soudu ve Znojmě obhajoba podala odvolání. Ve čtvrtek proto případ z loňského prosince znovu řešil Krajský soud v Brně. Dřívější rozsudek potvrdil.

Znásilnil mě, stojí si dcera za svým. Krajský soud nevinu otce potvrdil

Brno – Osahával mě, strkal mi jazyk do pusy a pohlavně mě zneužil, tvrdí v současné době už plnoletá žena z obce na Brněnsku. Osočila z toho svého devětačtyřicetiletého otce. Soud jej však zprostil viny. Proti rozsudku Okresního soudu na Brněnsku se odvolala státní zástupkyně Andrea Ulvrová. Soulož mezi příbuznými proto ve čtvrtek projednával Krajský soud v Brně. Odvolání zamítl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT