Mimo jiné na ní upozornili také na jedinečné brněnské janáčkovské suvenýry, nebo přiblížili Brno samotné.

Výstava Zrození a život Janáčkovy opery Káťa Kabanová má několik nosných témat. „Přednostně se zaměřujeme na dílo Káťa Kabanová, další okruh se věnuje uvádění Janáčkových děl v Metropolitní opeře New York, pak upozorňujeme také na fenomén Janáček a Brno a potenciální americké návštěvníky na místa ve městě, která jsou s Janáčkem propojená,“ uvedl kurátor výstavy Jiří Zahrádka z Moravského zemského muzea.

V Americe se Brňané pochlubili třeba kolekcí suvenýrů a videí s janáčkovskou tematikou, které vytvořila Vendula Chalánková.

První Janáčkovu operu uvedl prestižní newyorský dům ještě za skladatelova života. „Nyní už jeho díla hrají v češtině, ale první inscenace byly v němčině či angličtině,“ upozornila spoluautorka výstavy Šárka Zahrádková z brněnského Turistického informačního centra.

Newyorská uvedení Janáčka byla často provázená zajímavostmi. „Třeba premiéru Věci Makropulos provázela pekelná smůla, při premiéře v roce 1996 přímo na scéně zemřel na infarkt a následný pád tenorista,“ řekla Zahrádková.

Výstava v New Yorku má trvat do května, po několika dnech od uvedení byl ale vstup na ní načas přerušený kvůli americkým opatřením na zastavení šíření koronaviru.