Čtyřiapadesáté výročí Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna má být podle ministerstva obrany, pod které muzikanti spadají, posledním. Vojáci totiž šetří a tak se rozhodli umělecký soubor zrušit. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a vyhlásil boj za zachování Ondráše. „Ondráš je mimořádným reprezentantem kultury České republiky v zahraničí. Ročně má přes dvě stě vystoupení a řada folklorních událostí se bez něj neobejde,“ tvrdí hejtman Juránek.

Podle něj je význam hudebníků srovnatelný s fotbalovým týmem, který má šanci vyhrát mistrovství Evropy Euro. Pod ministerstvo kultury? Jihomoravský kraj chce proto za zachování Vojenského uměleckého souboru Ondráš bojovat. „Udělám všechno pro to, aby se stát o tohle významné hudební těleso staral i nadále. Myslím si, že zcela logicky by mělo být pod ministerstvem kultury. V nejbližších dnech o tom budeme jednat. Musíme je upozornit na důležitost a význam Ondráše,“ prohlásil odhodlaně Juránek.

Pomoc přislíbili také někteří poslanci zvolení za jižní Moravu. Ministerstvo kultury zatím nerozhodlo, jak se k výzvě Jihomoravského kraje převzít brněnský soubor postaví. „Je to čerstvá záležitost, proto žádné závěry zatím sdělit nemůžeme. Určitě to ale projednáme a jsme otevření všem možnostem,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Podpory Stanislava Juránka si členové Ondráše váží. „Jeho postoj nás v této, pro nás nelehké situaci, potěšil a povzbudil. Naší jednoznačnou prioritou je totiž možnost zachování existence souboru v podmínkách, které mohou zaručit udržení a stálé zvyšování jeho umělecké úrovně,“ uvedla mluvčí souboru Hana Maděrová.

Přáním souboru je totiž to, aby byl zachovám jako státní subjekt, tedy jako jediné reprezentační těleso České republiky. „Současné materiální podmínky, ve kterých máme až do současnosti možnost pracovat, ať už jsou to prostory, technické vybavení, provozní i osobní náklady a další, jsou výsledkem mnohaletého budování a jsou pro soubor téměř optimální. Ale tím se samozřejmě nebráníme, naopak. Uvítáme jakoukoliv diskuzi o tom, součástí kterého resortu by soubor mohl být,“ dodala Maděrová. Petice za záchranu souboru Svůj nesouhlas se zrušením Ondráše projevily i příznivci folkloru, kteří se tento čtvrtek zúčastnili zahájení tradičních folklorních večerů na Špilberku F­scéna, jejichž hlavním organizátorem je právě Ondráš. Na nádvoří Špilberku totiž byla ten večer předsedou Folklorního sdružení České republiky Zdeňkem Pšenicou vyhlášena petice občanů Zachraňte Ondráš!, adresovaná Parlamentu České republiky.

„Petici je možné podepsat v sídle folklorního sdružení v Praze nebo na právě probíhajících brněnských lidových slavnostech,“ uvedl Pšenica. O zrušení Ondráše rozhodlo ministerstvo obrany minulý týden a spolu s ním ukončí činnost i Posádkové hudby Praha. „O kvalitě Ondráše nikdo nepochybuje, ale udržovat v armádě folklorní soubor na úkor skutečných vojenských hudeb, je v současné době neudržitelný luxus. Probíhá transformace resortu ministerstva obrany, a ta se dotýká téměř všech útvarů a zařízení“ obhajuje rozhodnutí Ministerstva obrany České republiky mluvčí Andrej Čírtek.

MARKÉTA STULÍROVÁ, FILIP SUŠANKA

Související článek: Soubor Ondráš končí. Už letos