Jako první namíchal do rockové hudby blues, a stál tak u zrodu nového hudebního směru – bluesrocku. Legendární britský zpěvák a kytarista John Mayall, který „učil“ Erica Claptona či Petera Greena, se rozhodl u příležitosti svého evropského turné přijet také do Brna. V Kulturním centru Semilasso Mayal vystoupí už pozítří a posluchačům nabídne jak bluesové standardy, tak skladby v nových aranžích.

„John Mayall si Českou republiku oblíbil. V Brně se představí potřetí, na nedělním koncertě v Semilasse jej doprovodí hudebníci ze skupiny Bluesbreakers,“ uvedl Aleš Hrbek z pořádající agentury Glanc. Upřesnil, že první Mayallův koncert byl před pěti lety v Rondu.

Těm, kteří se na koncert vypraví, se mohou těšit nejen na kvalitní hudební zážitek, ale také na osobní setkání s proslulým sedmasedmdesá­tiletým bluesmanem. „Mayall je pověstný tím, že se před koncertem i po něm podepisuje fanouškům. Ti, kdo mají doma jeho vinilové desky či novější kompakty, ať si je v neděli určitě vezmou sebou,“ říká Hrbek.

Kytara i harmonika

Johna Mayalla lze považovat za multiinstrumen­talistu. Vedle kytary totiž hraje na varhany, klavír, elektrické piano či foukací harmoniku. „Na rozdíl od chraptících bluesmanů zpívá nezaměnitelným, výše posazeným a výborně frázujícím hlasem. Pochopitelně také komponuje a píše texty. Natočil nekonečnou řadu studiových a koncertních alb, z nichž se mnohá stala mistrovskými kousky. Patří k nim například John Mayall + Eric Clapton Blues Breakers z roku 1966, Blues From Laurel Canyon z roku 1968 nebo Wake Up Call z roku 1993,“ uvedl hudební publicista Petr Gratias.

Rozesmátá tvář

Navzdory přibývajícímu věku Mayall stále aktivně vystupuje, což dokládá i to, že v České republice se v červnu představí celkem čtyřikrát a mezi tím si ještě „odskočí“ zahrát do Izraele. „Působí velmi mladistvě. Hříva jeho bílých vlasů a rozesmátá tvář je stále pozitivně naladěna vůči bouřícím davům,“ říká Gratias. Zamýšlí se také nad jeho dosavadní hudební kariérou. „Aniž by byl uveden do Síně slávy, nebo získal cenu Grammy, byl dekorován Řádem britského impéria, podobně jako před ním Beatles, Mick Jagger, Eric Clapton, Jimmy Page, Freddie Mercury nebo Elton John. To, jak sám přiznal, je pro něho nejvyšším oceněním,“ uvedl Gratias. Přesvědčeně dodává, že John Mayall zůstává hudební ikonou bílého blues a živou hudební legendou vlivného významu.

Začátek nedělního koncertu je v osm hodin večer, vstupenky lze koupit na místě.

Vystoupí: John Mayall & Bluesbreakers, přeskokanka pražská písničkářka Jana Šteflíčková
Datum: 6. června, 20.00 hod., Semilasso v Brně–Králově poli
Vstupné: 590,– Kč