Nejoblíbenější český zpěvák Karel Gott a první dáma české opery Eva Urbanová připravují společné turné. Jednou z jejich koncertních podzimních zastávek bude také nově opravená hala Rondo v Brně, v níž Gott a Urbanová fanouškům zazpívají hned několik nových písní.

„Pro Turné 2010 si oba interpreti speciálně připravili i několik duetů. Jejich názvy zatím tají, aby diváci byli co nejvíce překvapeni. Na všech jedenácti koncertech po České republice i Slovensku Karla Gotta a Evu Urbanovou doprovodí Boom! Band Jiřího Dvořáka,“ uvedl Jan Adam ze sekretariátu Karla Gotta.

K duetům, které v brněnské hale určitě zazní, bude patřit i Ráj bláznů. Píseň si Gott a Urbanová našli v repertoáru španělské operní pěvkyně Montserrat Caballé a irského zpěváka a skladatele Johnnyho Logana.

Poprvé ji zazpívali na společném turné, které odstartovalo koncem roku 1998. „Bez duetu Ráj bláznů se v následujících dvanácti letech neobešlo žádné z jejich společných vystoupení. Ať už jde o Koncerty hvězd na pražském Žofíně, ve Velkém sále moskevského Kremlu nebo koncerty v Kroměříži, Jihlavě či na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově,“ zavzpomínal na některá z hudebních setkání Adam.

K první spolupráci Gotta a Urbanové však došlo ještě dříve – tentýž rok v létě. „Když jsme před dvanácti lety nahrávali album Svátek svátků, přišla Eva do nahrávacího studia s nádhernou náladou a v klidu reagovala i na tituly, které byly v tónině, jež jí nevyhovovala. Bez problémů si našla svou polohu, dokonce mám pocit, že se v něčem přiblížila mému civilnímu projevu,“ říká Gott a dodává, že jej Urbanová stále příjemně překvapuje.

„Nestavěla a nestaví se k tomu ani dnes tak, že mi něco předvede, že mě ve studiu nebo na koncertním pódiu smete. A to už zpívala po boku takových světových tenorů jakými jsou argentinský operní pěvec a dirigent José Cura nebo sólista Velkého divadla v Moskvě Oleg Kulko. Naopak, Eva vždy nasadí příjemnou barvu, kterou se ke mně doladí,“ říká o první dámě české opery Gott.

Nápad na letošní turné Gotta a Urbanové, vznikl před pěti lety, kdy se oba interpreti setkali při natáčení televizní show Karel Gott 2005. V pořadu společně zazpívali Gruberovu vánoční píseň Tichá noc. „Při těchto koncertních a televizních setkáních si oba slíbili, že spolu určitě ještě společné turné uspořádají,“ nastínil zrod myšlenky na aktuální koncertní šňůru Adam.

Jedenáctikoncertní turné Gotta a Urbanové po Čechách, Moravě a Slovensku, začne 1. října 2010 v Pardubicích a po koncertech v Českých Budějovicích, Liberci, Karlových Varech, Žilině, Ostravě, Brně, Bratislavě a Košicích vyvrcholí 9. a 10. listopadu v pražské Lucerně. „Z vystoupení pořídí Česká televize záznam, který odvysílá o letošních vánocích,“ dodal Adam.

Osobní prožitek z koncertu před televizním přenosem upřednostní Ludmila Šťastná z brněnských Židenic. „Už jsem na několika koncertech Karla Gotta byla, ale s Evou Urbanovou jsem jej zatím zpívat neslyšela. Mám doma jen album, které společně nahráli Gott, Urbanová, Helena Vondráčková a Petr Dvorský. Proto si koncert v Brně určitě nenechám ujít,“ říká Šťastná.

Koncert v hale Rondo
Koncert: Eva Urbanová a Karel Gott v doprovodu Boom! Bandu Jiřího Dvořáka
Datum a místo: 30. října 2010,
nově opravená hala Rondo v Brně
Vstupenky: na tribuny 590 Kč, na plochu haly 790,– až 1790,– Kč (v brněnských předprodejích)