Na děti myslí třeba odborníci z Moravského zemského muzea. Třeba hned příští víkend pro ně chystají workshop u výstavy tvorby Ondřeje Sekory, v březnu pak zábavný tvořivý den při výstavě o historií módy. „Program pro děti připravujeme u každé výstavy. Dětské návštěvníky rozhodně nepodceňujeme, proto akce pro ně máme i v případě takových expozic, které působí, že jsou zejména pro dospělé,“ uvedla mluvčí muzea Barbora Javorová.

Dětské programy a speciální vernisáže pro nejmenší si pochvalují i v brněnské Moravské galerií. Instituci pomohly i při přitáhnutí většího počtu návštěvníků. „Těmito akcemi ukazujeme naši politiku, kterou je nejen přitáhnout široké publikum, ale také třeba vychovávat děti k návyku chodit do muzea umění,“ upozornil již dříve ředitel galerie Jan Press.

O speciální programy pro celé rodiny či děti je například v brněnské filharmonií takový zájem, že pro letošní rok jejich nabídku instituce rozšířila. Děti mohou zajít na workshopy s členy orchestru, v nabídce jsou i kurzy pro matky s batolaty. „Obrovský zájem je o sobotní dopolední koncerty pro rodiče s dětmi, bývají okamžitě vyprodané. Uvažujeme o tom, že následující sezoně je budeme hrát dvakrát v jednom dni,“ zmínila mluvčí brněnských filharmoniků Kateřina Konečná.

Podle ní programy pro děti ke kultuře přivádí i dospělé. „Rodiče dětí, které k nám chodí, následně často chodí na koncerty, dozví se totiž o našich akcích a jsou mile překvapeni ze zákulisní atmosféry,“ uvedla.

Kultura v Brně a děti

Moravské zemské muzeum: speciální dětské dny plné tvořivých aktivit při všech dočasných výstavách

Moravská galerie: dětské vernisáže a speciální zábavné dopolední programy přímo ve výstavách

Filharmonie Brno: vzdělávací workshopy, speciální koncerty pro rodiče s dětmi