Dělníci připravují vnitřní prostory ke kolaudaci „Pracujeme na interiérech obou promítacích sálů, foyer, kavárny a pokladny. Práce je stále hodně, ale jsme odhodláni vše do září stihnout,“ uvedl ředitel kina Milan Šimánek. Zároveň nevyloučil, že dlouhá odstávka povede k odlivu návštěvníků.

Podle studenta filmu Vojtěcha Cafourka ale bude pokles jen dočasný. „Díky tomu, že Art získal během oprav náhradní prostory se diváci vrátí. Někteří jej ani neopustili,“ myslí si Cafourek.

V konkurenčním kině Scala, které podle odborníků cílí na stejné diváky, přesto zaznamenali v poslední době nárůst tržeb. Mluvčí kina ale nevidí důvod v dlouhodobém zavření Artu. „Větší tržby mají kina po celé republice. Oprava Artu přímý vliv na naše kino nemělo, naopak se těšíme, že znovu otevřou, řekla mluvčí kina Scala Eva Petláková.

Podle odborníků si obě kina konkurují jen částečně. „Obě kina nabízí lehce odlišnou paletu uměleckých filmů. Díky tomu mají fanoušci kvalitní kinematografie větší výběr, což je pro kulturu v Brně rozhodně dobře,“ řekl Radomír Kokeš z Ústavu audiovizuální kultury Masarykovy univerzity.

Oprava kina se protáhla na více než dva roky, zejména kvůli nálezu azbestu při opravě stěn. „Původně měla rekonstrukce stát asi šestnáct milionů korun. Nakonec ale částka kvůli azbestu a opravám interiéru přesáhla čtyřiadvacet milionů,“ uvedla mluvčí magistrátu Radka Loukotová.

Filmoví fanoušci si ale dlouhé čekání na znovuotevření kina přes léto zkrátí. V Kabinetu Múz a letním kině v zahradě vily Löw Beer Art promítá od začátku prázdnin. „Snažíme se být aktivní a vymýšlet pro filmové festivaly náhradní řešení. Zároveň jsme přišli s novinkami jako jsou filmové a video herní kvízy,“ uvedl ředitel kina Milan Šimánek.

LADISLAV ZOUHAR