Brňan Martin Sedláček zkouší nedaleko náročnost farmářského běhu farmářského běhu. S více než padesátikilogramovým závažím v každé ruce zvládá ujít dvaaosmdesát metrů. Zatím nejvíce ze všech. Obtížné jsou pro něj především poslední kroky. „Bylo to náročné. Jako bych šel s balíky do schodů,“ hlasitě oddychuje Brňan.

Sedláček má v sobotu po poledni za sebou už několikátou horalskou disciplínu. Nejvíce ho zaujme hod skotským kladivem. „Kromě síly člověk musí mít u hodu také správnou techniku,“ přibližuje silný muž.

Jde o předchůdce atletického kladiva. „Je to zhruba desetikilové závaží. Já hážu kolem jednadvaceti metrů. Ženy mají sedmikilové kladivo,“ zmiňuje David Mazáč ze spolku Kládaklan, který má horalské hry na Kraví hoře na starosti.

Na opačném konci parku hází kamenem do dálky Peter Nociar, který přijel až ze slovenského Zvolena. Po včerejším náročném dni jsem spokojený. Mohlo to být i horší,“ usmívá se.

V hodu kládou či hodu závažím do výšky soutěží vedle mužů také ženy. Jednou z odvážlivkyň je také Veronika Bartlová z Brna. „Soutěžím poprvé. Vypadá to lehce, ale není. Těším se hlavně na hod balíkem slámy,“ poukazuje žena a pokukuje po vidlích. V odlehčené a zábavnější formě zápolí také děti. Pro všechny platí: kdo si co zahodí, to si také donese zpět.

Před pódiem už mezitím začíná učit lektor Mike Scott ze skotského Edinburghu zájemce skotské tance. „S ukázkou už předtím vystoupila taneční skupina Žert, přes den ještě vystoupí kapela Vintage Wine a Barbar Punk. Klub skotské historie udělá návštěvníkům průřez skotskou válečnou historií,“ nastiňuje další program Veronika Neckařová z pořadatelského spolku Skotský pes.

Milovníci alkoholických nápojů testují chuť různých druhů whisky. Děti se v doprovodném programu zabaví malováním na obličej nebo projížďkou na koni.

Oproti minulému roku, kdy celá akce propršela, si tentokrát pořadatelé pochvalují počasí. „Trochu jsme se toho děsili. Meteorologové předpovídali celý týden déšť,“ přiznává Neckařová. Při prvním ročníku akci navštívilo asi osm set lidí, letos doufá, že po dvou letech toto číslo návštěvnosti padne. Akce pokračuje až do sedmé hodiny večerní.