Po dlouhém čekání nazuje studentka Anna Štěpánková lodičky a obleče šaty do divadla. Na očekávanou inscenaci Majitelé klíčů od Milana Kundery se těší ještě tento týden. „Nemohla jsem se dočkat, loni v létě jsem do divadla nešla, a pak přišla další vlna covidu,“ svěřila se.

Už ve čtvrtek 20. května totiž startuje festival Divadelní svět Brno, pořadatelům se podařilo získat výjimku a diváky ve sníženém počtu přivítají ve vnitřních prostorách. „Dlouhé a náročné jednání se vyplatilo. Ministerstvo zdravotnictví nám udělilo výjimku,“ řekl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Zvědavce potěší nazkoušené premiéry, které herci kvůli pandemii nemohli ukázat. Kromě očekávané inscenace Majitelé klíčů herci na festivalu představí i Setkání spiklenců v Divadle Husa na provázku nebo českou premiéru hry Doktorka od britského dramatika Roberta Ickea v Redutě. „Tématem celého festivalu je Nová perspektiva, která se prolíná programovou skladbou a možnostmi, jak celý festival prožít i virtuálně,“ přiblížila mluvčí Národního divadla Brno Zuzana Žáková-Klimplová. Online bude dostupná například premiéra Manželská historie, kterou v době omezení nazkoušel divadelní spolek Jedl.

Letní shakespearovské slavnosti

Už příští sobotu se na Biskupském dvoře potkají Napoleon Bonaparte a Winston Churchill v premiérové inscenaci Napoleon aneb Alchymie štěstí a zahájí letní sezónu Městského divadla Brno. „Byť tématem kusu a jeho podstatnou postavou zůstává Napoleon Bonaparte, který několik kilometrů od Brna zažil roku 1805 svůj největší vojenský triumf v bitvě u Slavkova, hlavní pozornost je soustředěna na Winstona Churchilla. Ministr britské vlády přijíždí v naší inscenaci roku 1908 do Brna na svatební cestu se svou ženou Clementine. Ta hned druhý den po příjezdu záhadně zmizí a Winstonovi nezbývá než po ní začít pátrat,“ nastínila začátek zápletky mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

Tradiční dramata Zkrocení zlé ženy, Romea a Julii nebo Hamleta uvidí návštěvníci Letních shakespearovských slavností na Špilberku o prázdninách.

Začátek června ocení příznivci hudby. Sérii koncertů na Špilberku odstartuje kapela MIG 21. „V létě vystoupí na Špilberku například Lucie Bílá, Anna K., David Koller, Michal Hrůza. Z kapel to bude třeba Olympic nebo Pražský výběr či Hradišťan s Hanou a Petrem Ulrychovými,“ nastínila mluvčí hradu Alena Šedivá.

V polovině června se na stadion za Lužánkami vrátí kapela Mirai s písní z nového alba, které pokřtí až na podzim. „Věříme, že tyhle koncerty jsou pro nás poslední, které pro auta odehrajeme. Ten formát je skvělý a v rámci všech současných omezení geniální, jak si zahrát naživo. Věříme, že v červenci se už uvidíme, jak jsme byli zvyklí. Je to nejspíš naposledy v životě, kdy něco takového organizujeme. Je s tím milionkrát více práce, ale stojí to vážně za to,” pozval za kapelu Mirai Navrátil. 

Nové kulturní platformy

Skoro čtyři desítky produkcí předvedou na letní scéně v přírodním amfiteátru na Kraví hoře herci z Divadla Bolka Polívky. Sezónu zahájí druhou červnovou sobotu a v diváci se kromě tradičních divadelních inscenací potěší i několika koncerty.

Širokou nabídku činohry, tance, pohybového divadla nebo site-specific projektů uvidí Brňané od června ve vznikajícím areálu Nové Zbrojovky v Židenicích. Umělecká platforma Industra Stage pro představení připravuje letní scénu pro omezený počet diváků, kvůli vládním nařízením.

Pro obě i dvě další kulturní organizace doporučili minulý týden radní zastupitelům schválit čtyřmilionovou dotaci. „Vznik nových kulturních platforem pod širým nebem vnímám jako jedinečný krok k tomu být spolu, ale zároveň udělat všechno, co můžeme, k dodržení hygienických zásad,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.