„Režisér má s Hofmannsthalovou komediální tvorbou zkušenosti – v roce 2000 inscenoval v Národním divadle v Praze veselohru Kristinčin návrat,“ uvedl dramaturg hry Jan Gogola.

Škola manželů aneb Neúplatný představuje jedno z úspěšných děl rakouského autora z přelomu století, který napsal libreta k téměř všem operám Richarda Strausse. „Jeho komediální dílo je velmi obsáhlé, většina veseloher zůstala pouze ve fragmentech. Sám autor uznal za svého života pouze tři hry. Nemožného člověka, Kristinčin návrat a Školu manželů aneb Neúplatného,“ dodal Gogola.

Děj se odehrává na rakouské šlechtické usedlosti, kde plyne vše svým ospalým tempem, než si poněkud lehkomyslný ženatý syn paní domu pozve na návštěvu dvě dávné přítelkyně.
„Jaromír si pozve hned dvě přítelkyně současně, což způsobí pořádný poprask,“ přibližuje děj režisér Ivan Rajmont. „Sluha Theodor, který býval oporou Baronky, paní domu, a dřív Jaromírovi s jeho milostnými dobrodružstvími pomáhal, toho má náhle dost a chce dát výpověď,“ řekl Rajmont a dodal, že se Theodor cítil pánovými zálety pohoršen.

„Baronka bez něj nechce v domě zůstat a je ochotna přistoupit na vše, jen aby sluha neodešel. Theodor přebírá dohled nad celou usedlostí, kam se vrací starý řád. V Theodorově pojetí se ale stává řádem novým,“ dodal Rajmont.
Hugo von Hofmannsthal byl významným rakouským dramatikem, libretistou i básníkem. U nás je známý jako tvůrce parafráze na středověká mystéria Kdokoliv, hry, kterou poprvé uvedl režisér Max Reinhardt, a která dodnes zahajuje salcburské Festspiele. Kromě něj spolupracoval také s hudebním skladatelem Richardem Straussem, s nímž vytvořil Růžového kavalíra.

V hlavních rolích diváci uvidí Marii Durnovou jako Baronku, Bedřicha Výtiska v roli Theodora, Petra Bláhu jako Jaromíra, Terezu Grygarovou (Melánie), Kláru Apolenářovou (Marie), Zdeňka Dvořáka (Generál) a další.

Hudbu složil Petr Kofroň, scénu vytvořil Martin Černý a kostýmy navrhla Michaela Hořejší.