Tento film od Hermíny Týrlové natočený koncem 50. let, patří k vrcholům její režijní tvorby – získal ceny na festivalech v Cannes, Locarnu nebo Mar del Plata. Nyní si proslulý pohádkový kapesník – stejně jako další večerníčkové postavy, mohou prohlédnout návštěvníci nové výstavy v brněnské Baron Trenck Gallery.

„Výstava Večerníčky a pohádky představí loutky a animace z Ateliérů Bonton Zlín, a to od poloviny čtyřicátých let 20. století po současnost. Jsou mezi nimi například Pat a Mat, Modroočko, Vzpoura hraček, Zlatovláska, Bob a Bobek nebo Pasáček vepřů,“ upozornil na některé z exponátů kurátor a vedoucí Letohrádku Mitrovských v Brně Petr Lukas.

S dvojicí kutilů Patem a Matem z dílny Lubomíra Beneše se návštěvníci galerie setkají hned několikrát. „Je zde scéna z obývacího pokoje, ale i další realizace interiérů pro tento loutkový animovaný seriál. Nahlédnout návštěvníci mohou i do scénáře k příběhu Pat a Mat opravují střechu. K tomuto dílu patří i létající balon ve tvaru hlavy jedné z postaviček,“ uvedl Jan Maroušek z Baron Trenck Gallery. Upřesnil, že seriál A jeto, stejně jako králíci z klobouku Bob a Bobek zastupují současnou tvorbu.

Dílo režiséra Milana Šebesty na výstavě zastupují Halewyn a princezna Purmelinda z filmu Sir Halewyn. Další postavy jako Zlatovláska, Míček Flíček, Pasáček Vepřů nebo Hasič z filmu Vzpoura hraček opět odkazují k Hermíně Týrlové. „Tato výtvarnice, animátorka a režisérka patří k zakladatelům českého loutkového a animovaného filmu pro děti. Dostala dokonce nabídku přejít do Brna a vybudovat si zde ateliér. Byly to pro ni lákavé podmínky, které ji Zlín nemohl dát, ale vytvoření ateliéru znovu a od začátku pro ni byla obtížná představa. Ztratila by mnoho času i sil, a tak se rozhodla zůstat ve Zlíně,“ říká Lukas a upozorňuje i na další výtvarníky, které brněnská výstava prezentuje: Ondřeje Sekoru, Kamila Lhotáka, Miloše Nesvadbu a další.

„Historie Ateliérů Zlín, které vznikly mimo tradiční kulturní centra ve specifických podmínkách firmy Baťa, sahá do roku 1924. Jejich původním posláním byla reklama, tvorba hraných filmů přibyla až v šedesátých letech. Filmovou tradici Zlína završilo roku 1992 založení Filmové školy,“ dodává Lukas.

Výstava Večerníčky a pohádky v Brně zůstane do 28. listopadu.