Podíváte se do unikátních prostor vodojemů uvnitř opevnění Špilberku. Zažijete jedinečný happening, který připomene padesát let od přistání na Měsíci. Pobavíte se v nové venkovní expozici Vida centra. Podobnými větami mohou letos Brňané do města lákat známe. Muzea, divadla a další instituce totiž pro návštěvníky připravily řadu novinek. Brněnský deník Rovnost přináší jejich přehled.

VZHŮRU DO VODOJEMŮ

Unikátní prostor se letos otevře návštěvníkům Špilberku. V prostorách bývalých vodojemů uvnitř východního opevnění vznikne lapidárium, nová expozice Chrám kamene. „Lidé v ní uvidí sochy, náhrobky a další kamenné prvky. Mezi nimi i ty ze zbouraných brněnských staveb, jako kostela svatého Mikuláše, jenž stával na náměstí Svobody, nebo Královské kaple, jejíž místo bývalo na Dominikánském náměstí,“ přiblížil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Expozice otevře zřejmě ve druhé polovině roku, práce by mohly skončit už v červnu. Na hradě zájemce letos také čeká výstava věnovaná sto padesáti letům brněnského sportu. „Připomene třeba památná vítězství fotbalistů Zbrojovky nebo hokejistů Komety,“ zmínil Kalábek. Na podzim se otevře také výstava o baronu Trenckovi, slavném špilberském vězni. Odborníci na ní představí nové poznatky o jeho životě i model jeho tváře a postavy.

VIDA I VENKU

Vědy se nejen vevnitř, ale nově i venku dotknou lidé v brněnském Vida centru. Začátkem června tam totiž otevřou novou venkovní expozici. „Letos návštěvníkům nabídneme také nový 3D film v divadle vědy, při jehož sledování se lidé stanou podmořskými průzkumníky. Připravili jsme také nová představení a zopakujeme řadu úspěšných akcí,“ zmínila mluvčí centra Hana Laudátová.

OSLAVA DOBYTÍ MĚSÍCE

Milovníci akcí připravovaných brněnskou hvězdárnou by si do diářů měli poznamenat začátek března a polovinu července. V těchto termínech totiž instituce připravuje hned dvě nové celotýdenní akce. „První budou Dny brněnské kosmonautiky, v červenci pak oslavíme padesát let od přistání člověka na Měsíci několikadenním happeningem nejen na Kraví hoře,“ uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Lidé se také mohou těšit na pět premiér v digitáriu.

POCTA VÝROČÍM

Přistání na Měsíci si uctí také v brněnském Technickém muzeu. Výstavy tam připraví také k dalším devítkovým výročím. „Jednou z výstav připomeneme rok 1919, kdy se ustanovovaly hranice nově vzniklého Československa. Rok 1989, či přesněji dobu před tímto rokem, připomene podzimní výstava s názvem Železná opona,“ uvedla mluvčí muzea Šárka Motalová.

MÓDA Z MINULOSTI

Zajímavosti ze života i méně známou tvorbu Milana Kundery návštěvníkům ukáže dubnová výstava Moravského zemského muzea. Instituce chystá i další zajímavé novinky. Na další z výstav představí třeba to, jak vplývala Afrika na tvorbu českých umělců. „Koncem října na další výstavě ukážeme, jak se měnilo oblečení brněnských dam i žen z brněnského venkova koncem devatenáctého a počátkem dvacátého století. Lidé uvidí třeba i módní doplňky a spodní prádlo té doby,“ pozvala mluvčí muzea Barbora Javorová.

PŘÍBĚH KARENINY A MUZIKÁL STINGA

Vášnivou lásku zaplatila životem. Příběh Anny Kareniny je známý po celém světě a letos vtrhne i na jeviště brněnského Městského divadla. „Divákům přineseme také muzikál světoznámého zpěváka Stinga Posldní loď či drama plné milostných intrik Nebezpečné vztahy. Na podzim to na Hudební scéně rozjedeme například s hity ABBA a muzikálem Mamma Mia! ,“ uvedla mluvčí divadla Lenka Pazourková.

INTRIKY NA JEVIŠTI

Celosvětově známé balety Labutí jezero a Romeo a Julie letos uvidí v premiérách lidé na jevišti brněnského Národního divadla. Operní premiéra Don Carlos od Giuseppe Verdiho zase na desky přinese politické intriky, náboženství a zakázanou lásku. Celkem šest premiér pak nabídne do konce června činohra.