Vrcholem programu bude uvedení Mozartovy Magické flétny, kterou Brook nastudoval se souborem Bouffes du Nord. „Příjezd Magické flétny do Brna je klíčovou událostí divadelní sezony nejen v České republice. Jedná se o jediné uvedení ve středoevropském divadelním prostoru, a také proto očekáváme příliv diváků ze zahraničí,“ uvedla ředitelka festivalu Sylvie Pospíšilová. Dodala, že s ohledem na možnosti francouzského souboru museli dokonce posunout datum zahájení přehlídky, která by měla začínat vždy v červnu.

Shakespearovy hry

Magická flétna je poslední velkou inscenací šestaosmdesátiletého Petera Brooka. „Je dokladem toho, že se Brook již začíná stahovat do ústraní,“ uvedl navrhovatel dramaturgické koncepce festivalu Petr Oslzlý a potvrdil, že režisér do Brna nepřijede.

Z technického hlediska nemá být uvedení Magické flétny zvlášť náročné, přesto se pořadatelé rozhodli titul přenést na jeviště moderní hudební scény Městského divadla Brno. „Tento prostor nejlépe splňoval všechny požadavky, i vzhledem ke specifickému osvětlení inscenace,“ uvedl programový manažer festivalu Michal Blažíček. Nejočekávanější titul se v Brně dočká hned dvou repríz, a to 2. a 3. června vždy od půl deváté večer.

Brookovu tvorbu divákům přiblíží také filmy a záznamy inscenací. Důvěrnosti z režisérova uměleckého i osobního života zprostředkuje intimní filmový portrét Brook by Brook, v němž Petera Brooka zpovídá jeho syn, filmový režisér a scenárista Simon.

Dále program nabídne například Brookův film Hamlet natočený dle jeho vlastní inscenace známé Shakespearovy hry. Do titulní role Brook obsadil anglického herce s africkými kořeny Adriana Lestera. V linii shakespearovských představení zaujme také Hamlet v nastudování režiséra Maria Grazii Ciprianiho s italským souborem Teatro del Carretto. Teatr Polski z Wroclavi zase představí reflexi současného světa nahlíženou groteskní interpretací Snu noci svatojánské. Tutéž komedii, tentokrát coby muzikálovou féerii, uvede taktéž Městské divadlo, a to pod názvem Sny svatojánských nocí.

Se snovým motivem si pohrává i název jevištní koláže Sen noci shakespearovské, která festival 28. května na hradě Špilberk zahájí. Scéna k inscenaci připomene londýnské divadlo Globe. „Toto komponované představení všech Shakespearových her vzniká za účasti většiny brněnských souborů. Každé divadlo si po svém a v sedmi minutách připraví jeden titul, vše pak v jeden celek spojí Stano Slovák,“ uvedl ředitel Městského divadla Stanislav Moša.

Obrazy ze zákulisí

V návaznosti na první ročník festivalu vznikla tradice „dvorního fotografa“. Loni zajímavé okamžiky zachytil Bohdan Holomíček, letos se tohoto úkolu zhostí Jindřich Štreit.

„Zaměřím se především na zákulisí festivalu, na to, co se odehrává v šatnách a při přípravách. Dále se budu soustředit na vztah diváka k představení a celkovou atmosféru,“ říká Štreit, pro něhož festival bude třetím rozsáhlým fotografickým souborem z divadelního prostředí; v sedmdesátých letech vznikl obsáhlý cyklus z baletního zákulisí, v roce 2000 pak série snímků z pražské Státní opery. Shakespearovské téma Jindřicha Štreita potěšilo. „V devadesátých letech si Peter Brook vybral jednu z mých fotografií, kterou pak použil na plakát poutající festival v Rennes,“ vzpomíná Štreit.

Snímky Bohdana Holomíčka z loňského ročníku vystaví od 27. května Moravská galerie v Brně, v září se výstava přesune do Budapešti.
Program přehlídky Divadelní svět Brno pořadatelé zveřejní na webových stránkách www.divadelnisvet.cz v nejbližších dnech. Předprodej vstupenek na všechna festivalová představení začne šest týdnů před začátkem přehlídky.