Cyklistický ovál v Brně se měl minulý týden ve středu stát dějištěm jedné z dalších velkolepých show, kterými je král obscénního rocku Marilyn Manson proslulý. Jeho kapela sem přijela představit živou podobu nové desky The High End of Low.

Lidé, kteří se s nadšením na Velodrom přišli podívat, byli ale nakonec svědky nepříliš zajímavého a vcelku průměrného koncertu. Manson své fanoušky stihl potrápit už před začátkem představení. Přišel totiž s více jak hodinovým zpožděním! Až krátce po deváté se Velodromem konečně rozeznělo temné kytarové intro obohacené směsí elektronických pazvuků. Diváci ho však zatím mohli pouze slyšet, protože celé jeviště bylo zakryto poněkud nepěkně sešitou černou oponou. Ta se zakrátko společně se začátkem písně z nového alba spustila a tento stylový efekt dal lidem naději, že nečekali zbytečně.

Zpěvák se na pódiu ukázal v avantgardním klobouku a zahalený do černého pláště. Lidé byli nadšeni a přivítali Mansona tak, jak se na rockové fanoušky sluší a patří.

Začátek koncertu se kapele skutečně povedl. Po pár písních se však zdálo, že zpěvák je svým vystoupením spíš otrávený. Stále více častoval nadávkami nejen publikum, ale i své kolegy a „bedňáky“. Začalo to vypadat, že ho zpěv už nebaví, a proto se rozhodl víc mluvit.

Když pak kytarista začal vybrnkávat tóny úspěšné předělávky písně Sweet Dreams od Eurythmics, zpěvák začal být vyloženě otrávený. Fanoušci se však nenechali odbýt a píseň si vykřičeli. Manson ale nenechal své kolegy tuto hitovku ani dohrát a opět se pustil do mluvení. Přiznal se, že je alkoholik a drogově závislý a zeptal se, jestli mu obecenstvo odpustí jeho hříchy.
Po další písni se frontmanovi přestaly líbit bicí a zakázal bubeníkovi hrát. Naopak se pověsil na krk kytaristovi Jeordie Whiteovi a snažil se z něj vymámit nějaké tóny. Skupina začala být evidentně otrávená.

Diváci však věřili, že je to pouze jakési podivné představení, po kterém budou následovat další úderné songy. Pár jich také ještě zaznělo. Když se ozvala oblíbená Beautiful People, byli lidé opět dobře naladěni.

Marilyn Manson však zřejmě neviděl nadšení svých fanoušků rád. Píseň opět ukončil předčasně a členové kapely znenadání a bez jediného slova odešli. Lidé skandovali o přídavek a někteří skalní fanoušci na něj čekali dobrou půlhodinu. Dočkali se však pouze slov od pořadatelů, kteří je nabádali k opuštění prostorů.

Skupina na Velodromu odehrála dohromady sedmdesát minut, ze kterých její zpěvák dobrou třetinu věnoval bezpředmětnému monologu. To patrně čekal málokdo.

Publikum se dočkalo alespoň velmi kvalitně nazvučené hudby, za kterou by si zvukaři zasloužili větší část honoráře než samotná kapela. Ovládnout zvuk na otevřeném prostoru se jim skutečně povedlo.

Minus patří samotnému Mansonovi, který na poslední chvíli zakázal vstup novinářům s fotoaparáty. Vzhledem k tomu, jak byl na koncertě oblečený, se ale ani není čemu divit.
Koncert v Brně se Marilynu Mansonovi skutečně nepovedl. Svědčí o tom i názory nespokojených fanoušků, kteří účast na jeho dalším koncertě, bude-li vůbec jaký, rozhodně po středeční zkušenosti přislíbit nechtějí.

KORNELIE OSOHA