Do lesní hospody, pod kořeny stromů i do domu Kapitána von Hergota, který Kukymu nabídne útočiště, návštěvníky přenese nová výstava na Špilberku.

Expozice v západním křídle hradu představuje loutky a rekvizity z úspěšného filmu. Ty vznikly podle návrhů brněnského výtvarníka Jakuba Dvorského. „Film Kuky se vrací natáčel režisér Jan Svěrák v přírodě. Kulisami příběhu o sympatickém růžovém medvídkovi se tak stala různá lesní zákoutí, pařezy nebo mech. Také z toho důvodu Svěrák chtěl, aby jednotlivé loutky a další rekvizity vycházely z přírodních materiálů a prvků. Jeho představu naplnil výtvarník Dvorský, který s podobnými inspiračními zdroji zacházel v úspěšné počítačové hře Samorost,“ uvedla mluvčí Muzea města Brna Michaela Budíková.

Režisér Svěrák se svěřil, že chtěl dlouho natočit film, v němž by se mohl věnovat drobným detailům – hmyzu, světlu v listí nebo letícímu chmýří. „Různě jsem to do svých filmů pašoval, ale šlo to těžko. Napadlo mě tedy změnit měřítko a zasadit příběh přímo do mikrosvěta, jeho protagonisty udělat dostatečně malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo v malinových listech dělalo atmosféru, chmýří bylo rekvizitou a veškerý hmyz přirozeným komparsem,“ říká Svěrák.

Film Kuky se vrací patřil loni v českých kinech k těm nejúspěšnějším. Získal tři České lvy. Brněnská expozice představuje výtvarné návrhy postaviček i originály loutek, filmová auta, prostorové instalace a dekorace. Speciálním kukátkem mohou diváci nahlédnout do lesního mikrosvěta.

Výtvarník Dvorský v roce 2003 založil studio Amanita Design. Zatím vyprodukovalo jednak druhé pokračování Dvorského hry Samorost, a jednak logickou hru Machinarium, která zaznamenala ohlas i v cizině a získala několik mezinárodních ocenění. Díky brněnské expozici mohou návštěvníci poznat zákulisí tvorby počítačových her. Překvapením jsou ukázky z připravované hry Botanicula. Výstava potrvá do 29. ledna.

Výstava na hradě Špilberk

Název výstavy: Kuky se vrací (loutky z filmu a počítačové hry studia Amanita Design, které v roce 2003 založil brněnský výtvarník Jakub Dvorský)
Místo: brněnský hrad Špilberk, západní křídlo, II. patro
Pořádá: Muzeum města Brna, výstava potrvá do 29. ledna 2012.
Doprovodný program: výtvarná dílna s Kukym, Kapitánem von Hergotem, Anuškou a dalšími postavičkami – pro mateřské, základní a speciální školy, více informací na telefonním čísle 542 123 635.