Každý den zájemce čeká dvojice čtení. „Máme dvě hlavní programové linie. Domácí reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví státu, který je v daném roce čestným hostem,“ nastínil ředitel festivalu Pavel Řehořík.

Letos si tak lidé kromě autorů z České republiky, Slovenska, Polska a Ukrajiny, tedy zemí, kde se festival koná, vyslechnou spisovatele a spisovatelky z Rumunska. „Současná rumunská literatura je ve stejně dobré kondici jako tamní film, jen o tom nevíme, protože nám chybí překlady,“ upozornila koordinátorka programového týmu festivalu Renata Obadálková.

Podle ní do Brna zavítají skutečné hvězdy rumunského literárního nebe. Celkem jich přijede číst jedenatřicet. Nebude chybět například rumunsky píšící moldavský prozaik Dumitru Crudu nebo básnířka Ana Blandiana. Mnozí autoři jsou nejen zajímavými spisovateli, ale i osobnostmi. „Blandiana je známá i pro své nekompromisní občanské postoje,“ zmínila Obadálková.

I Českou republiku budou zastupovat v současnosti mimořádně úspěšní spisovatelé. Část svého textu Ve skříni přečte například Tereza Semotamová, nominovaná za něj na prestižní cenu Magnesia Litera, nebo bývalý herec brněnského HaDivadla Ján Sedal, který posluchačům uvede části ze své básnické sbírky SMS básně.

Všechna čtení se v Brně konají v Divadle Husa na provázku, vstup na ně je zdarma. Akci mohou lidé sledovat i online na webu festivalu. Návštěvu zvažuje i studentka Magdalena Jánská. „Nedávno jsem četla Ve skříni, mohlo by být zajímavé slyšet text naživo a od autorky,“ svěřila se žena.