Výstava Kmeny 90 přiblíží alternativní subkultury devadesátých let, a to včetně proměn, které nastartovaly politický převrat v listopadu 1989. Hostit ji bude Uměleckoprůmyslové muzeum. „Lidé se zde seznámí s jednotlivými subkulturami, jako jsou anarchisté, metalisté, rappeři, skinheadi či punkeři. Objekty a kostýmy, které v galerii jsou, fungují jen zástupně. Nešlo o to posbírat vše, každá z věcí je jen symbolem dalšího,“ uvedl kurátor výstavy Vladimir 518.

Poznamenal, že oceňuje odvahu města tank před kostelem umístit a povolit i uzavření Husovy ulice kvůli sobotnímu programu spojenému se zahájením výstavy. „Tank, který výtvarník David Černý přetřel narůžovo, je symbolem svobodného projevu devadesátých let. Je tedy nedílnou součástí výstavy, která připomíná alternativní myšlení dané doby,“ vysvětlil ředitel Moravské galerie Jan Press.

Pouliční párty v ulici Husova v Brně, kde stojí Uměleckoprůmyslové muzeum: 14.30 až 22.00, zahájení výstavy je v 16.30. Hosté: DJ Richie, WWW Neurobeat, Garage & Tony Ducháček, PSH a další.

Tank číslo 23 byl dlouho známý jako smíchovský tank: od roku 1945 stál právě na pražském Smíchově – jako památník osvobození Rudou armádou. Výtvarník David Černý jej pak v roce 1991 natřel narůžovo, za což byl trestně stíhaný.
Podle ředitele Presse je happeningové pojetí sobotní vernisáže výstavy Kmeny 90 žádoucí. „V devadesátých letech se spousta akcí odehrávala ve veřejném prostoru a ulice Husova je v tomto symbolická. Uměleckoprůmyslové muzeum nám také začíná být na vernisáže malé, proto jsme si chtěli u této výjimečné příležitosti přisvojit i prostor před galerií,“ podotkl Press s tím, že vstup na pouliční párty je volný.

Příprava výstavy byla podle galeristů velmi náročná. „Dokládá to fakt, jak rychle artefakty a předměty z devadesátých let mizí, dohledat je je čím dál těžší, a to nemyslím jen grafický design a fotografie, ale také oblečení. Protože zbude-li nám jenom „vysoká kultura“, bude to obrovské zkreslení,“ dodal spolukurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Výstava Kmeny 90 navazuje na stejnojmenný knižní projekt. Výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu zůstane do 1. října 2017.