V roce 1995 přišli tři pedagogové bechyňské Základní umělecké školy Václava Pichla, Jan Svoboda, Ivana Blažková a Martina Svobodová, s nápadem rozšířit možnosti jejího vzdělávacího působení. Tak vzniklo Občanské sdružení Klášter. A právě práce zdejších současných i minulých studentů od středy uvidí návštěvníci Reduty na výstavě nazvané Klášter-Bechyně 1995-2009: Místo průniku.

„Výstavu nespojuje jednotné téma. Jde o prezentaci osobitých projevů našich absolventů a pedagogů. Setkávají se zde lidé, kteří se po naší škole dostali na další vysokoškolská umělecká studia. Rozsah expozice je od multimédií, filmů, objektové tvorby, malby, kresby, grafiky, fotografie, designu, keramiku až po interaktivní vzdělávací projekty,“ osvětlil koncepci Místa průniku pedagog a výtvarník Svoboda.

Návštěvníky Reduty hned v jejím foyer přivítají kresby Jitky Chrištofové, prostorová kniha Kateřiny Valáškové nebo zvukově relaxační vana. „Jedná se o vanu opatřenou reproduktory. Vibrace z nich se přenáší na vodu. Na vernisáži bude možné ji i vyzkoušet, takže by si každý měl vzít plavky,“ doplnil Svoboda. Návštěvníci uvidí také dílo Jakuba Valáška, který zároveň vystavuje i v Knihkupectví a Literární kavárně Academia na náměstí Svobody.

Kromě stěn, vitrín a podlah se díla ocitnou také na stropě divadla. „Místo průniku je poslední výstavou v Redutě v této sezóně a zároveň také nejrozsáhlejší. Potká se zde na čtyřicet autorů, což jsme doposud nezažili,“ řekla dramaturgyně brněnského Národního divadla Dora Víceníková. Název Místo průniku odkazuje právě k množství směrů, osobností a aktivit, které se zde doplňují. „Klášter spojuje, seznamuje, vzdělává, popularizuje, dává prostor, hostí a pečuje,“ vysvětlil Svoboda.

Občanské sdružení Klášter se soustředí na prohlubování vzdělání umělců, setkávání se s uměleckými technologiemi, tématy, aktivními umělci a to nejen prostřednictvím klasické výuky, ale i na základě workshopů, seminářů nebo přednášek. „Na škole jsme byli vedeni především ke změně pohledu na umění. Ti, kdo nechtěli pracovat jen v zavedených osnovách, se díky pedagogům přenesli do jiné roviny,“ prozradila jedna z absolventek zastoupených na výstavě a členka Kláštera Kristína Cílková.

Bechyňský klášter, v jehož prostorech škola a sdružení sídlí, původně patřil františkánskému řádu. Před čtrnácti lety se stal místem, kde se vychovávají a inspirují mladí umělci. „Rozšířili jsme zde působené základní umělecké školy o nové obory a hlavně jsme otevřeli přípravné studium pro vysoké školy uměleckého směru. Pro formu občanského sdružení jsme se rozhodli díky svázanosti běžných osnov. My si je vytváříme sami,“ dodal Svoboda.

Výstavu v Redutě na Zelném trhu otevře středeční vernisáž, která začne v pět hodin odpoledne. Úvodní slovo pronese scénograf, performer a pedagog Tomáš Žižka. „Na zahájení jsme připravili bohatý program, který představí naši školu v její šíři. Vystoupí zde maďarská hudebnice a herečka Ágnes Kutas a multimediální umělec Matěj Řízek,“ dodal Svoboda.