Květina jako symbol i jako přirozená a nenápadná krása přírody. Takové a mnohé další významy má v divákovi vzbudit nová výstava Moravské galerie v Brně nazvaná …a nezapomeňte na květiny. Na včerejší vernisáži v Pražákově paláci autoři odhalili kolekci nejrůznějších pohledů na krásu a křehkost flory.

„Výstava ukazuje na výskyt tohoto námětu v tvorbě současných autorů. Květiny nejen svojí krásou, ale také například rychlostí, s jakou uvadají, vždy inspirovaly umělce. Jejich přítomnost významně ovlivňovala vyznění díla i v případě, že kdy květina sloužila jen jako pouhá doplňková dekorace v pozadí,“ příblížila námět výstavy kurátorka Yvona Ferencová.

Své obrazy, fotografie i objekty představilo celkem třiadvacet autorů. Přímo pro účely výstavy přitom vznikla jen dvě z vystavených děl. Výstava přitom útočí i na jiné smysly, než je zrak. V prvním patře paláce si návštěvníci můžou sami zasadit květinu. Podobnou možnost nabízí také katalog epozice.

„Jedna ze stran knihy ukrývá pytlík se semeny rostlin, které rostou na lukách. Každý si tedy může vypěstovat vlastní louku. Takové zušlechťování a šlechtění podle mě potřebujeme k životu,“ vysvětlil autor grafického řešení výstavy Robert V. Novák. Jednou z forem květiny je její existence v čase. Toto téma na výstavě představila pod názvem Magic číslo sedm videoartová umělkyně Adéla Svobodová. „Při vernisáži jsem na kameru zachytila proces vzpamatování se uvadlé květiny. Diváci tak mohou porovnat jakých forem květ nabývá v čase,“ řekla Svobodová.

…a nezapomeňte na květiny
Květina v tvorbě současných autorů
Místo:
Moravská galerie v Brně – Pražákův palác, Husova 8
Období:
26. listopadu 2010 – 27. února 2011