V týmu, jenž instaluje velká Muchova plátna tak, aby si je už za osm dní mohly prohlédnout tisíce zvědavých návštěvníků, jsou například čtyři restaurátoři. „Instalace Slovanské epopeje na výstavišti je pro nás náročná, protože chystáme na výstavu devět největších pláten z cyklu," řekl restaurátor Tomáš Bergr, který se o Slovanskou epopej stará už více než dvanáct let.

Pavilon H je už několik dní kvůli Epopeji přísně střežený, v prostoru je nastavená teplota i vlhkost tak, aby měla plátna co nejlepší prostředí. Například teplota se pohybuje mezi osmnácti až dvaceti stupni Celsia, větší teplotní výkyvy jsou nepřípustné. „Nasvícení je zatím technické, protože jednotlivé obrazy se budou nasvěcovat zvlášť až po instalaci. Ta má několik kroků. Jednak musíme plátna srolované do bubnů vyložit z beden a přemístit na plochu, následně je musíme rozvinout. Plátna se vždy musí roztáhnout malbou dolů. Obrazy pak vypneme na železné rámy, což trvá několik hodin," popsal složitý proces Bergr.

Nejdramatičtější částí instalace pláten je jejich zvedání ze země a instalace na zeď. „Plátno zvedneme do výšky čtyřicet centimetrů a zakotvíme ho. Na závěr dodáme rámy," vysvětlil restaurátor.

Kromě epopeje lidé v pavilonu uvidí i 150 Muchových plakátů, přičemž propojení výstavy pláten a plakátů bude světový unikát. Počet návštěvníků v pavilonu H ale bude omezený, naráz může plátna vidět jen sto padesát návštěvníků. I proto pořadatelé doporučují si vstupenky předem rezervovat přes internetový předprodej. Ten spustilo brněnské Turistické informační centrum ve čtvrtek.
Slovanská epopej bude na výstavišti k vidění do konce letošního roku.