Dřevo si sochař zamiloval při práci u předního brněnského řezbáře Jaroslava Vaňka a později i v továrně na hudební nástroje. „Už jako malý chlapec jsem vyřezával ze dřeva. Ale k exotickým dřevům jsem se dostal až v továrně. Sbíral jsem úlomky a s nimi pak dál pracoval,“ vzpomínal Vítek. Brněnský rodák ze Zábrdovic začínal v divadle Radost. Po třech letech spoluzakládal v Hradci Králové věhlasné loutkové divadlo DRAK. Řada představení tam vznikla ve spolupráci se sochařovou ženou Věrou. „Setkali jsme se v divadle. Od počátku jsme měli podobný umělecký názor a vždycky jsme si dokázali otevřeně říct, co se nám líbí,“ popsala spolupráci sochařova manželka.

Odborníci si ve své době nevěděli rady s představením manželů Vítkových. „Ale v zahraničí získali za svoji práci řadu ocenění. Vítkovy loutky totiž zcela překračují hranice,“ přibližuje ředitel Uměnovědného muzea Jaroslav Blecha.

U vstupu do výstavního sálu vítá návštěvníky nadživotní socha krále, která přináší smrt. Jediným pohybem z jeho útrob vyskočí na nic netušícího diváka kostlivec.

Výstava je v Mramorových sálech Biskupského dvora k vidění do dvanáctého prosince příštího roku.