Vše se změnilo před měsícem, kdy tam otevřeli na zámku stálou expozici o dějinách města. Výstavu nazvali právě podle významné polohy: Kuřim na spojnici cest.

Příprava trvala rok. „Představitelé města oslovili archeology a dlouhodobá spolupráce vyústila otevřením výstavy. Je složená z pěti sekcí,“ uvedla Soňa Šmahelová, starající se o propagaci města.

Výstava v Kuřimi
• Nová stálá expozice o historii Kuřimi otevřela 15. prosince 2017.

• Nachází se v bývalé galerii kuřimského zámku.

• Její příprava trvala rok.

• Navštívit ji lidé mohou vždy od čtvrtka do neděle od 14 do 18 hodin.

Tři části výstavy tvoří historické bloky. V prvním se návštěvníci dozvědí o době železné, druhý mapuje historii místního kostela a třetí je věnovaný zámku a novověkým dějinám. „Zatím nedokončená je interaktivní místnost, kde si budou děti i dospělí na dotykových obrazovkách listovat v historických mapách a plnit různé úkoly. Hotová má být do několika měsíců,“ nastínila Šmahelová.

Návštěvníci přesto výstavu chválí. „Je zajímavé se podívat na to, jak v minulosti vypadalo město, v němž jsem několik let žila,“ uvedla Klára Novotná.

Mezi nejzajímavější exponáty patří například náhrobní kámen z patnáctého století, který restaurátoři objevili ve zdech kostela, nebo kosterní pozůstatky dvou mužů a psa. „Pozůstatky byly nalezeny v základech zámku a pojí se s nimi pověst, která tvrdí, že se na zámku v noci zjevují duchové dvou lidí a psa. Někteří Kuřimští dokonce tvrdí, že je tam vídají i teď,“ řekla Šmahelová.

Kuřim však není jediné město na Brněnsku, které chce minulost představit lidem. Expozici věnující se historii města mají už pět let v nedalekém Tišnově. „Výstava je rozdělená na historickou část, která mapuje historii Tišnova a Tišnovska od pravěku až po dvacáté století. Druhá polovina se věnuje přírodě na Tišnovsku. Zajímavá je na ní například mineralogická část, která odkazuje na dlouhou tradici mineralogie v Tišnově,“ vysvětlila vedoucí Muzea města Tišnova Blanka Křížová.