Na Mezinárodním setkání flašinetářů nechybí ani Petr Ladra z obce Suchdol u Kutné Hory. V sobotu po třetí hodině odpoledne si vybírá místo na rohu náměstí Svobody. Klikou své hrací skříňky točí i se svou dcerou. „Hraju známé české písně, jako Není nutno, Škoda lásky nebo Orchestrion, ale i méně známé jako Náš císař pán,“ usmívá se nadšenec.

Po večerech dokonce flašinety vyrábí. Mezi jeho výrobky patří i flašinet Šarlota. „Řekl bych, že jeho výroba mi zabrala asi pět set hodin,“ poukazuje Ladra.

O flašinety se muž zajímá od mala. „Jako děti jsme se dívaly na Rumcajse, tam byl také malý flašinet,“ vzpomíná.

Dlouhodobou zálibu má ve flašinetech i manželský pár ze slovenských Košic. Tomáš Plaszky s manželkou Mariannou jsou v Brně už asi počtvrté. „Líbí se nám tu. Střetneme se tady se známými i novými lidmi. Letos třeba přibyli Francouzi,“ říká Plaszky.

Loutkářské akce navštěvují po celé Evropě. Nedávno byli například v Polsku nebo Estonsku. „Jsem loutkář a ti mívali flašinety. Nyní jich máme celkem šest,“ vypočítává Košičan.

Flašinety zajímají i zahraniční turisty, kteří si prohlížejí centrum Brna. Zastavuje se u nich třeba skupina návštěvníků s Asie. Někteří z nich si dokonce hru na flašinet sami zkouší.

Akce pokračuje ještě v neděli.