Dramatik William Shakespeare, režisér Jiří Menzel, překladatel Martin Hilský, herci Bolek Polívka a Simona Stašová. Řada slavných jmen se dnes večer potká na velkém nádvoří hradu Špilberk. Brněnská část Letních shakespearovských slavností zažije premiéru titulu, který vévodí letošnímu jubilejnímu ročníku. Do Brna přijedou rozverné Veselé paničky windsorské.

„Veselé paničky windsorské jsou očekávaným vrcholem letošní desáté shakespearovské sezony,“ uvedla tisková mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová. To zdejší část pořádá. Měšťanskou komedii o ženském důvtipu a mužské žárlivosti napsal Shakespeare ke slavnostnímu udílení Podvazkového řádu (rytířský řád Spojeného království Velké Británie a Severního Irska založený mezi léty 1348–1350 králem Eduardem III., pozn. autora) na královském letním sídle Windsor v květnu roku 1597. Na brněnské publikum dnes v půl deváté večer čeká zpracování režiséra Jiřího Menzela. „Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé,“ prohlásil Menzel.

První spolupráce

Menzel se shakespearovským festivalem spolupracuje poprvé, stejně jako s herci Polívkou a Stašovou. Ti v inscenaci ztvární dvě z hlavních rolí. Polívka zahraje bonvivánského rytíře Jana Falstaffa, který se pokouší svést a okrást dvě vdané ženy, paní Pažoutovou a Brouzdalovou. „Rytíř Falstaff je pro mě ten, jenž má radost ze svých proher, které umí nádherně popisovat a vrhá se do nich znova a znova. To je mi sympatické,“ řekl Polívka.

Jednu z obletovaných žen ztvární pražská herečka Stašová. „Paní Pažoutová je roztomilá panička, která se v životě mírně nudí a vítá proto každý lechtivý impulz k pobavení,“ popsala svou roli. Druhou z žen, bavících se na účet mužů, zahraje Eva Režnarová. „Obě dámy jsou zkušené a chytré, Falstaff i diváci se mají na co těšit,“ dodala Režnarová. V dalších rolích dnes vystoupí Jaromír Dulava, Jaroslav Satoranský, Šárka Vaculíková nebo Jan Přeučil.

Veselé paničky windsorské pod Menzelovou taktovkou vychází z překladu shakespearovského odborníka Martina Hilského. „Shakespearovy hry jsou zrcadly doby. Nezrcadlí ovšem povrch, ale svědomí,“ uvedl Hilský na zahájení výstavy I love Shakespeare, která se konala v dubnu v Brně u příležitosti desátého výročí festivalu.

Veselé paničky windsorské si svou premiéru odbyly pětadvacátého června v Praze. Brněnské publikum se na ně může těšit ve třech reprízách. „Zájem o Menzelovu inscenaci je obrovský. Všechny vstupenky jsou již dávno prodané,“ uvedla Fantová.

Na publikum se na Špilberku zřejmě usmějí nejen herci, ale i počasí. Po bouřlivém minulém týdnu slibují meteorologové na zítřek jasno či polojasno a letní teploty. „Doufáme, že bude konečně hezky. Minulý týden jsme museli jedno představení Antonia a Kleopatry přerušit a druhé úplně zrušit. Bouřka zničila scénu a bylo to nebezpečné jak pro herce, tak pro diváky,“ vysvětlila Fantová.

Nevlídné počasí

V případě, že počasí nesplní prosby pořadatelů a představení se přeruší, mají návštěvníci nárok na vrácení peněz či vyměnění vstupenek. A to v případě, že se odehrálo méně než šedesát minut. „Pokud se představení zruší úplně, mají samozřejmě nárok na vrácení peněz či výměnu vstupenek podle kapacity následujících inscenací. To vyřídí na místě, kde vstupenky koupili,“ dodala Fantová.

Veselé paničky windsorské na Špilberku vystřídá pražské nastudování Komedie omylů. Letošní ročník festivalu zakončí čtvrtého srpna tragédie o touze po moci Macbeth ve slovensko­českém provedení.

Veselé paničky…
Letní shakespearovské slavnosti: Veselé paničky windsorské
Datum: 22., 24. a 25. července 2009, vždy od 20.30 hod.
Místo: velké nádvoří, Špilberk
Režie: Jiří Menzel