I přesto, že má tvar lodi, na vodu nikdy nevyrazí. I přesto, že ukrývá desítky exponátů, galerií se nazvat nedá. Řeč je o nové budově, jejíž součástí je Muzeum loutek. Do rušné brněnské ulice Cejl „vypluje“ už příští úterý.

Dostavba muzea završila rekonstrukci Divadla Radost, která začala v roce 1999. Slavnostní otevření je naplánované na 7. června. „Areál jsme s architektem Oldřichem Prokešem pojali jako velkou loď komediantů. Z Bratislavské ulice má divadlo trochu připomínat plachtu. Uvnitř jsou různé lodní prvky. Na druhé části dvora je muzeum loutek ve tvaru přídě,“ uvedl ředitel Radosti Vlastimil Peška.

V muzeu návštěvníci uvidí loutky z inscenací, které soubor uváděl ve své víc než šedesátileté historii. „Z každého představení uchováváme ty nejhezčí loutky. Dosud jich máme dvanáct až patnáct set. Výběr z nich představíme v expozici. Tu plánujeme asi po půl roce tematicky obměňovat,“ řekl Peška. Dodal, že česká loutka má ve světě velký ohlas a kusy vyrobené v ateliéru brněnského divadla patří mezi nejlepší.

Brněnský orloj

Prohlídka muzea loutek je určená dětem i dospělým. Přijít je možné před nebo po představení, ale také samostatně, bez návaznosti na návštěvu divadla. „Pro mateřské a základní školy jsme vyčlenili pondělí. Ostatní zájemci mohou přijít v další všední dny, včetně víkendů a svátků. Na místě budou i uvaděčky, které zájemcům zodpoví případné dotazy,“ uvedl manažer divadla Petr Jančařík.

Vznik nového muzea oceňuje specialistka na loutkové divadlo Nina Malíková. „Je dobře, že česká divadla chtějí vystavovat své loutky. Areál Divadla Radost je nápaditě vyřešený. Expozice představuje různé techniky loutek od různých autorů,“ podotkla Malíková.

Spolu s přídí lodi, které muzeum z venku připomíná, uvidí návštěvníci při vstupu z Cejlu velké kovové hodiny. Přístroj odbíjí každou celou hodinu, jeho součástí jsou malé figury. I proto připomínají orloj, který spojuje budovu muzea a stěnu protějšího domu. Tu zdobí nástěnná malba brněnské výtvarnice Jaroslavy Fišerové. „Prostorově je to zatím mé největší dílo. Motiv lodi­muzea a Brna mě inspiroval k vyobrazení ostrova, moře, Petrova, kašpárka, Karkulky nebo Alenky v říši divů. Obraz má návaznost jak na muzeum, tak na orloj,“ řekla autorka, která s Radostí spolupracuje téměř deset let.

Rekonstrukce Divadla Radost začala v roce 1999. Následovala přestavba foyer, stavba hlediště a letní scény, vznik správní budovy a zázemí pro herce. Třetí a závěrečná etapa započala minulý rok. Úprav se dočkal dvorní trakt, sklad dekorací a ateliérů a vznikl projekt Kouzelný svět fantazie – Muzeum loutek. „Celá oprava stála 140 milionů korun, poslední etapa spojená se stavbou muzea, provozního zázemí a úpravou dvorany si vyžádala čtyřiačtyřicet milionů,“ dodal Jančařík. Muzeum loutek má bezbariérový přístup, návštěvy škol a školek je nutné předem domluvit.

MUZEUM LOUTEK
- Místo: Divadlo Radost v Bratislavské ulici v Brně (muzeum vzniklo jako součást projektu Kouzelný svět fantazie – Muzeum loutek).
- Otevřeno: od 7. června 2011, denně včetně svátků (pondělí pouze pro mateřské a základní školy). Prohlídku lze spojit s návštěvou představení v divadle, nebo přijít samostatně.
- Vstupné: děti, studenti, důchodci, lidé se zdravotním postižením 30 Kč, doprovod 50 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí, 3 děti) 100 Kč. Při návštěvě muzea současně s divadelním představením stojí lístek do Muzea loutek od 10 do 30 Kč.
- Prohlídka: loutky známých výtvarníků, které Divadlo Radost archivuje od roku 1949. Případné dotazy zájemcům zodpoví přítomné uvaděčky, pro děti je připravený dotykový monitor s interaktivním programem. Expozice se přibližně po půlroce obmění.
- Připravuje se: uvádění komorních pohádek v prostorách muzea, od října 2011.