Setkání tří brněnských hereckých osobností na jednom jevišti nabídne činoherní inscenace Městského divadla Brno Dobře rozehraná partie. „V komedii současného rakouského dramatika Stefana Vögela ztvární hlavní role Zdena Herfortová, Jaroslav Dufek a Ladislav Lakomý,“ uvedla mluvčí divadla Lucie Broučková.

První část tématického seriálu Brněnského deníku Rovnost o divadelních premiérách sezony 2010/2011 čtěte ZDE

První premiérou na Hudební scéně bude autorský vizuálně-divadelní projekt Šimona Cabana a Aleše Březiny Muchova epopej o osudech slavného secesního výtvarníka. Zakončení sezony obstará uvedení světově známého muzikálu Jekyll a Hyde v režii Stanislava Moši.

Vysněná chůva

Nejočekávanějším titulem sezony je jednoznačně premiéra pohádkového muzikálu Mary Poppins. Na slavnou „disneyovku“ z dílny Camerona Mackintoshe získalo Městské divadlo Brno práva na uvádění teprve jako šesté divadlo na světě. „Jsme první ve střední Evropě, od premiéry v Londýně v roce 2004 muzikál hrálo jen pět světových metropolí,“ uvedl režisér inscenace a šéf muzikálové scény Petr Gazdík.

Zpátky na zem z rozbouřených vln fantazie se letos vrátí Divadlo Polárka. V sezoně nazvané Všude dobře, doma nejlíp nabídne šest premiér českých her. „Připravíme společný autorský projekt s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, ve kterém oba soubory samostatně nastudují text Konráda Popela a Zdeňka Jecelína,“ uvedla dramaturgyně a vedoucí divadla Bronislava Krchňáková. Upřesnila, že úplný název inscenace zní Tady je Krakonošovo aneb Kuba je z Brna, Anče z Českých Budějovic.

Kabaret o mužích

Divadlo šansonu, které začíná už třetí sezonu na své domovské scéně v Dělnickém domě v Židenicích, uvede do konce roku dvě premiéry. „V kabaretu Muže můžu… zazní nové písně většinou na texty Jiřího Vondráka a s hudbou Radima Smetany,“ prozradila více o hudební premiéře mluvčí divadla Eva Malenová.

Premiéry 2010/2011.

Divadlo naváže i na úspěšné cykly jako Vondrkabaret nebo Jiří Suchý a Semafor. Právě čtvrtým pokračováním pořadu u příležitosti padesátého výročí Semaforu divadlo zítra novou sezonu zahájí. „Tentokrát se zaměříme na období let 1990 až 1999, jako host opět vystoupí Jitka Molavcová,“ popsala program večera Malenová. Dramaturgický plán druhé poloviny sezony vedení divadla zatím připravuje.

„Uvažuji o inscenování dvou her nebo hostování několika šansoniérů z Francie. Ale zatím raději nechci nic slibovat. Vše závisí na tom, jaké se nám podaří získat dotace,“ uvedl umělecký šéf Divadla šansonu Jiří Vondrák.

LENKA SUCHÁ

Anketa s řediteli divadel

1) Na uvedení které inscenace jste nejvíce pyšný?
2) Kdo z nových herců/umělců přijde do souboru divadla? Kdo naopak odešel?
3) Které z představení premiérovaných v minulé sezoně přilákalo nejvíce diváků?
4) S jakým rozpočtem si musíte letos vystačit? Je to více, či méně než loni?
Stanislav Moša, Městské divadlo Brno

1) Hned start do sezony bude úžasný. Podařilo se mi přemluvit Hanku Burešovou, aby zrežírovala Školu základ života. Na to příští týden naváže unikátní projekt Šimona Cabana a Aleše Březiny Muchova epopej. Jedinečnou událostí se zajisté stane premiéra pohádkového muzikálu Mary Poppins (práva jsme získali jako šesté divadlo na světě!) a Sofoklův Oidipus král v překladu Jana Skácela. Šperkem nejvyšší kvality pak bude komedie Dobře rozehraná partie se Zdenou Herfortovou, Jaroslavem Dufkem a Ladislavem Lakomým v hlavních rolích.

2) Kvůli finančním úsporám jsme se, bohužel, museli rozloučit s některými staršími kolegy, kteří svůj život našemu divadlu zasvětili. Dál budou hrát jako hosté. Novými členy souboru jsou Andrea Březinová a Aleš Slanina.

3) Máme to štěstí, že jsme stále vyprodaní. Nejvíc diváků, což je z počtu nasazených repríz i kapacity Hudební scény, navštívilo výpravný muzikál Hello, Dolly.

4) Finanční plán na rok 2010 je 245 699 000 Kč, z toho příspěvek Magistrátu města Brna je 161 199 000 Kč. (ver)
Bronislava Krchňáková, Divadlo Polárka

1) Všechny inscenace, které chystáme, jsou rovnocenné. Nyní zkoušíme inscenaci podle povídek Karla Čapka Z jedné a druhé kapsy, tak se nyní nejvíce těším na ni. Zajímavý bude i projekt, který děláme s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích. Jmenuje se Tady je Krakonošovo aneb Kuba je z Brna, Anče z Českých Budějovic. Stejný text nastudujeme my i Jihočeské divadlo a poté nabídneme obě inscenace současně. Těším se i na pohybovou grotesku Kutilové aneb Jak se staví dům, na níž bude spolupracovat Sergej Sanža. Bude specifická tím, že je jen pro dva herce a je celá pohybová. Nově připravujeme rozborové semináře pro středoškoláky po dopoledních představeních, kdy je možné nad inscenací s odborníkem diskutovat.

2) Z Divadla Polárka odešel herec Lubomír Stárek a místo něj nastoupil Václav Vítek. Z umělecké techniky odešel Jan Glembek a místo něj nastoupil Vít Karlas.

3) Jednoznačně inscenace Jen počkej, zajíci.

4) Jsme součástí příspěvkové organizace U Tří kohoutů. Náš rozpočet pro rok 2010 je 11 600 000 Kč. (ms)
Jiří Vondrák, Divadlo šansonu

1) Určitě na kabaret Muže můžu. A neřekl bych, že jsem pyšný na to, že se mi jej podařilo zařadit do repertoáru, ale spíše na to, že se mi jej podařilo dopsat.

2) Nikdo neodchází ani nepřichází.

3) Nebylo to představení, ale večer zhudebněné poezie ke dvacátému výročí, které v listopadu loňského roku uplynulo od smrti básníka Jana Skácela. Večer zhudebněné poezie jsme udělali přesně na den po těchto dvaceti letech. Do divadla přišlo tolik diváků, že obsadili i jeviště. Bylo to pro mě velké překvapení, protože na poezii jsem tolik lidí nečekal.

4) Abych byl úplně upřímný, tak doteď nevím. Co vím jistě, je, že to bude peněz opět komicky málo, nás živí publikum, ne dotace či granty. (ver)

Divadlo Líšeň karikuje Putina, 7 a půlka oživuje Juráčka

Brno – Na novou sezonu se připravuje také divadlo Líšeň a Divadlo v 7 a půl. Oba soubory nabídnou nejen nové inscenace, ale i festivaly.

DIVADLO LÍŠEŇ, které sídlí v brněnské Ondráčkově ulici, do nové sezony vstoupí zářijovým Kulturním jarmarkem líšeňských spolků a osobností. „Oslovíme líšeňské umělce a vyzveme je k prezentaci. V této tradici bychom rádi pokračovali i v příštích letech,“ říká režisérka a principálka divadla Líšeň Pavla Dombrovská.

Další přehlídkou tohoto nezávislého profesionálního divadla, které vzniklo v roce 1998, bude listopadový Festival divadla Líšeň. „Tentokrát se tematicky zaměříme na politiku v Rusku, s čímž souvisí i uvedení naší nejnovější inscenace Putin lyžuje (na fotografii, pozn. redakce). Na festival přijede i Divadlo Dagmar s představením Maršo vorijla a Činoherní studio Ústí nad Labem. To uvede inscenaci Nord Ost. Obě divadla vybrala tituly tematicky podobné hře Putin lyžuje,“ uvedla Dombrovská. Upřesnila, že festival, který bude v Bílém domě na Žerotínově náměstí, doplní besedy s Petrou Procházkovou, Janou Hradílkovou či Jaromírem Štětinou.

Jevištní reportáž Putin lyžuje, kterou divadlo Líšeň uvedlo i na festivalu Divadelní svět Brno, vznikla na námět knihy Ruský deník Anny Politkovské. Inscenace zachycuje události vyvolané nástupem Vladimira Putina k moci. „Je to temné téma plné černého humoru a ironie,“ přibližuje hru Dombrovská. V inscenaci vystupují tři lidé, loutky, a ústředním objektem je stůl, kolem něhož se děj odehrává.

„I když máme sídlo v Líšni, představení v nové sezoně budeme uvádět v Bílém domě,“ dodala Dombrovská. Nově repertoár divadla na podzim obohatí pohádka s loutkami na téma romského lidového příběhu, s níž chce soubor jezdit po nemocnicích a dětských ústavech. Na příští rok divadlo připravuje tanečně­hudební představení s romskými písněmi a tanci.

„Tanečně­hudební kultura Romů je na profesionální úrovni a troufám si říct, že patří k tomu nejlepšímu, co v Brně je,“ dodala Dombrovská. Nové působiště si našlo DIVADLO V 7 A PŮL, které napevno zakotvilo v brněnské Zbrojovce v Lazaretní ulici. „Zde jsme našli útočiště a doufám, že zde zůstaneme i v nadcházejících sezonách. Areál Zbrojovky nabízí mnoho možností, a tak chceme vedle divadelních projektů pořádat také hudební festivaly, pravidelné přednášky, výstavy, promítat filmy nebo zavést tradici trhů, kde by se prodávaly použité věci nebo prezentovali mladí designéři,“ uvedla Simona Petrů z Divadla v 7 a půl.

To doposud působilo v Divadle Barka, v Edison Garden na Kolišti nebo v Kabinetu múz. Otevření Zbrojovky soubor plánuje na 25. září, a to u příležitosti vernisáže výstavy Ontogenie. Na ní svá díla představí studenti pražské FaVU.

Druhý říjnový podvečer návštěvníky Zbrojovky zaujme Jiří Kniha, který připravuje představení na pomezí více žánrů, podzimní program Zbrojovky uzavře Pavel Strašák a Divadlo Odjinud. V lednu chce 7 a půlka navázat na seriálový projekt Muž a žena, který divadlo uvedlo v červnu 2010.

„Tentokrát se zaměříme na filmového režiséra a scenáristu Pavla Juráčka, který byl představitelem české nové vlny 60. let a signatářem Charty 77. Inscenaci pravděpodobně uvedeme opět v bloku deseti až dvanácti večerů,“ říká Petrů a dodává, že ji i uměleckého šéfa Divadla v 7 a půl Matěje T. Růžičku zaujal především Juráčkův osud outsidera. Děti se mohou do Zbrojovky přijít podívat na Biblické příběhy v režii Josefa Daňka.

MARKÉTA STULÍROVÁ