Výstavu začali v muzeu plánovat již před čtyřmi lety. „Dokončili jsme dlouhodobý záměr ukázat návštěvníkům nový, objektivní pohled na moderní dějiny, bez ideologického pokřivení. Na výstavě se podílelo sedmadvacet odborníků z našeho ústavu a z Masarykovy univerzity,“ vysvětlil autor expozice Jan Břečka.

Návštěvníci uvidí ve třetím patře Dietrichsteinského paláce tři sta exponátů. „Nechtěli jsme lidi zatěžovat na panelech jen texty. Proto jsme je ztvárnili výtvarně a graficky tak, že něco symbolicky vyjadřují. Podrobnosti návštěvník najde na dotykových monitorech, kde máme téměř sto padesát textů,“ uvedl Břečka.

Historii Moravy rozdělili autoři do deseti částí. Začíná rokem 1905, kdy v Českých zemích ještě vládli Habsburkové, a končí vstupem České republiky do Evropské unie v roce 2004.

Novou expozici oceňuje Brňan Marek Šnyrch. „Myslím si, že výstava bude patřit k nejnavštěvovanějším. Doba dvacátého století je velmi zajímavá. Je důležité si tuto dobu nezkresleně připomínat, protože se její význam s budoucími generacemi bude pořád zvyšovat,“ řekl Šnyrch.

Expozice je součástí oslav dvoustého výročí Moravského zemského muzea. „Je to první krok, kterým bychom naše muzeum rádi přivedli do jednadvacátého století.“ sdělil ředitel muzea Jiří Mitáček.

Oslavy budou pokračovat ještě dalšími akcemi, například rozloučením s Palácem šlechtičen prvního prosince. „Palác bude na dva roky zavřený. Poté tam vzniknou nové expozice. Návštěvníci se mohou těšit na módní přehlídku zaměstnanců muzea,“ sdělila mluvčí muzea Eva Pánková.

Nová výstava v muzeu
• Novou stálou výstavu o historii Moravy ve dvacátém století otevřelo ve středu Moravské zemské muzeum.
• Návštěvníci výstavu najdou ve třetím patře Dietrichsteinského paláce na brněnském Zelném trhu.
• Cena vstupného je stejná jako u jiných stálých výstav, tedy plné padesát korun a zvýhodněné pětadvacet korun.
• Výstava je rozdělena podle etap do deseti částí.
• V expozici je vystaveno tři sta exponátů, lidé mohou také shlédnout hodinu dobových filmových záběrů.

ONDŘEJ KALOUD