Šlo o důležitý moment. O čtyři roky později, šestého listopadu 1924, brněnské Národní divadlo uvedlo premiéru nyní světoznámé Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Od události uplynulo pětadevadesát let.

Na díle začal Janáček pracovat v roce 1922. „Kromě komponování třeba pozoroval chování liščích mláďat,“ řekl odborník na Janáčkovu tvorbu Jiří Zahrádka z Moravského zemského muzea.

Janáček podle něj řešil rozpor, jak v inscenaci oddělit svět zvířat a lidí. „Byl přesvědčený, že zvířata mají na jevišti běhat po čtyřech. Máme vzpomínky lidí, kteří ho viděli, když v Lužánkách ukazoval režisérovi Otovi Zítkovi svoji představu. Zítek třeba seděl na bobku jako králíček, a Janáček kolem něho kroužil jako pták. Nebo sám režisér vzpomínal, že Janáček v parku běhal po čtyřech a předváděl mu scénu, kdy liška vyvlastní jezevcovo doupě tak, že se na něj vyčurá,“ uvedl Zahrádka.

Výročí

Co: světová premiéra opery Příhody lišky Bystroušky

Autor: Leoš Janáček

Kdy: 6. listopadu 1924

Kde: v Brně

Zajímavost: V brněnském Národním divadle nyní hrají v pořadí již třinácté nastudování díla.

Skladatele podle něj příprava uvedení díla pohltila. „Běhal po zkušebnách a byl nadšený. Na generálce se při závěru rozbrečel,“ zmínil.

Od původní Těsnohlídkovy novely se opera liší. Janáček nechá Bystroušku na konci zemřít. „ V díle poukazoval na to, že jsme všichni smrtelní a to je jediná spravedlnost. Zároveň ale ukázal, že ten kdo umírá, dělá na světě místo někomu dalšímu,“ uvedl Zahrádka.

Opera Příhody lišky Bystroušky je silně propojená s Janáčkovým divadlem. „Dílo v roce 1965 budovu otevíralo a premiéra současné inscenace Lišky ji otevřela loni v listopadu po rekonstrukci,“ upozornila mluvčí Národního divadla Brno Zuzana Žáková-Klimplová.

O režií nynější inscenace Lišky brněnského národního divadla se postaral Jiří Heřman. „Inspirace vzešla z Těsnohlídkovy myšlenky postavit Dětský dům Dagmar, kam jsme naší inscenaci umístili. Děj Lišky rozehráváme očima dětí. Na scéně je spousta krásných hraček. Inscenace je pro celou rodinu,“ popsal své pojetí Heřman.