VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Dvořák: Jsou jen špatná a horší řešení

Brno /ROZHOVOR/ - Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák dostane od města příští dva roky o pětinu menší dotace. Ušetřit chce dočasným rozpuštěním opery.

22.10.2011 12
SDÍLEJ:

Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák.Foto: DENÍK/Attila Racek

Divadelníci z Janáčkovy opery vyrazili ve středu do brněnských ulic. Protestovali proti plánovaným dvacetiprocentním škrtům v dotacích příspěvkovým organizacím města. Požadují i odvolání ředitele Národního divadla Brno Daniela Dvořáka. Vadí jim, že jako jedno z řešení úspor navrhl sedmiměsíční rozpuštění opery po čas plánovaných oprav. Sepsali také petici. „Nic není rozhodnuté. Je to úplně krajní varianta. Situace nemá dobré řešení. Jen špatné nebo ještě horší,“ říká Dvořák.

Před koncertem minulou sobotu vystoupili zaměstnanci s peticí adresovanou městu. Protestují proti zavření opery a likvidaci kultury v Brně. Jak se na tento krok díváte?
Petice mi nevadí. Nemá se jí ale narušovat umělecký zážitek. Divadelní sál je duchovní prostor. Politika patří do foyer. Tam je možné s diváky i hovořit. Nevidím proto důvod, proč peticí narušovat představení.

Už na vaší schůzce se zaměstnanci opery minulou středu vyjádřili, že za vámi nestojí. I přímo v petici žádají vaše odvolání. Mají dojem, že dostatečně nehájíte jejich zájmy. Nemrzí vás to?
Národní divadlo není zemědělské družstvo, aby se členové vyjadřovali k tomu, kdo má být předseda. Do funkce ředitele mě rada města jmenovala na základě programu, který jsem předložil. A ten plním. Kdokoliv z mých spolupracovníků se výběrového řízení mohl také zúčastnit. Pokud má dojem, že ví, jak divadlo řídit lépe. I zaměstnanci jsou tu od toho, aby plnili své úkoly. A ne, aby se vyjadřovali, který ředitel je jim sympatický a který ne. Já jsem si škrty v rozpočtu nevymyslel a hájím zájmy celého divadla, nikoli jenom odborářů z opery.

Nevadí vám tedy, že nikdo z řadových zaměstnanců opery nesouhlasí s navrhovaným řešením? Jak chcete výpadek v rozpočtu divadla příští rok řešit?
Jestliže visí ve vzduchu propouštění, pak nikdo nemůže očekávat, že získá podporu. To je fakt. Pokud magistrát zkrácení rozpočtu příspěvkovým organizacím schválí, tak v případě Národního divadla nevyřeší bez propouštění roční výpadek dvaačtyřiceti milionů žádný ředitel. Pokud taková možnost existuje, rád ji přijmu. Jedinou alternativou, jak se propouštění úplně vyhnout, je úvěr. Konečné rozhodnutí je ovšem na zřizovateli a dosud žádné nepadlo.

Jaký máte názor na středeční protestní průvod zaměstnanců divadla centrem města?
Souhlasím s ním. Lidé mají za kulturu bojovat všemi demokratickými prostředky. Kultura u nás dlouhodobě dostává málo peněz a jakékoliv další škrty ji ještě víc poškozují. Ve svém materiálu pro magistrát jsem v úvodu jasně uvedl, že dvacetiprocentní škrty budou znamenat citelný zásah do činnosti divadla. Na druhou stranu nechápu, proč lidé z opery svalují nepopulární řešení jenom na mě. Způsob, jak šetřit, by musel hledat jakýkoliv jiný ředitel. Pokaždé by to bylo nepopulární.

Navrhl jste dvě krajní varianty, jak se se zkráceným příspěvkem od města vyrovnat. Vzít si úvěr nebo na sedm měsíců propustit zaměstnance opery, pokud město odsouhlasí pro příští rok rekonstrukci Janáčkova divadla. Která možnost je lepší?
Nejsou žádná dobrá a špatná řešení. Ale jen špatná a ještě horší. Tyto dvě varianty jsou krajními mezemi a konečné řešení se bude pohybovat někde mezi nimi. Cílem je i při úsporách zachovat umělecký program Národního divadla a tím pádem i tržby. S ohledem na to budeme uvažovat, která varianta je lepší. Samozřejmě budeme šetřit i na provozu divadel. Tam se ovšem v posledních letech škrtalo tolik, že další úspory budou jen malé. Situaci ještě komplikuje rekonstrukce Janáčkova divadla. Bez ní nemůže začít ani rekonstrukce Mahenova divadla, které je ještě v horším stavu.

Kdy budete přesně vědět, která varianta nastane?
Předpokládám, že město nejprve rozhodne o rekonstrukci Janáčkova divadla. A pak nás vyzve, abychom na to reagovali přípravou rozpočtu. Pokud město opravu divadla neschválí, pak je logičtější, aby škrty postihly všechny soubory rovnoměrně.

Kterou možnost úspor schvalujete vy osobně?
Úvěr. Ačkoliv zatíží divadlo na dalších deset let. Už teď ale dostáváme méně peněz, než potřebujeme. Platy zaměstnanců se pohybují pod celostátním průměrem. Je proto jasné, že Národní divadlo musí být do budoucna štíhlejší. Město na placení takového kolosu o 640 zaměstnancích prostě nemá.

Znamená to tedy, že dočasné rozpuštění opery a baletu podporujete?
Nikoli. Z lidského a uměleckého hlediska nikdo rozumný něco takového podpořit nemůže. Zaměstnáváme i manželské páry, jejichž rodiny by odstávka existenčně postihla. Z manažerského hlediska si musíme položit otázku, co je menší zlo. Jestli na několik měsíců odstavit celý soubor, nebo propustit kvůli úsporám jen části všech souborů na třikrát delší dobu. Opakuji ovšem, že zatím nic takového rozhodnuto není.

Nelze například snížit počet premiér a více reprízovat úspěšné kusy nebo připravovat méně výpravná představení?
Dnes jsme již v situaci, že na výpravu dáváme zlomky toho, co například pražské Národní divadlo. Pořizovací cena všech dvaceti inscenací naplánovaných na tuto sezonu včetně autorských honorářů je přibližně dvanáct milionů. I kdybychom zrušili všechny, požadovaných dvaačtyřicet milionů neuspoříme. A nebudeme-li mít nové inscenace, tak nebudeme mít tržby. Nemůžeme očekávat, že naše publikum bude chodit pořád dokola na stejná představení.

Nebude rozpuštění opery znamenat místo úspor naopak ztrátu tržeb? Proč nemůže opera po čas oprav hrát v jiných sálech Národního divadla nebo hostovat?
I o tom uvažujeme. Opera může hrát jako dosud i v Mahenově divadle. Komorní projekty také uvádíme v Redutě. Hostování v jiných prostorech ale znamená další výdaje. Také divák nemusí změnu přijmout. Je otázka, jestli by hostování bylo efektivní.

Co radíte zaměstnancům Janáčkova divadla, pokud dostanou výpověď? Přijmete je po sedmi měsících zpět?
Ti, co patří do kategorie dobrý, lepší a nejlepší, se o svou práci nemusí bát nikde. A ti, co do této kategorie nepatří, si svou prací nemohou být jistí nikdy. Za mého vedení získala opera mimo jiné ocenění Operní soubor roku. Nejsem přece takový blázen, abych likvidoval něco, co funguje. Mám trochu dojem, že ti, kteří nejvíc brojí proti neexistující odstávce, tím maskují obavu, že by kvalitativním sítem propadli.

Kolik ze současných zaměstnanců opery do vaší kategorie dobrý, lepší a nejlepší spadá?
Je jich tu mnoho. Ale v každém velkém divadle se díky smlouvám na dobu neurčitou vyskytují lidé, kteří se jenom vezou.

Ředitelé jiných brněnských divadel protestují společně se svými zaměstnanci. Sepisují petice. Nebo apelují na magistrát, že škrty v městských příspěvcích budou pro divadla likvidační. Nechtějí propouštět. Proč se k protestům za své zaměstnance nepřidáte i vy?
Nevím o žádném řediteli jakékoliv příspěvkové organizace v Brně, který by se podepsal pod petici, jak uvádíte. V případě menších divadel nemají úspory pomocí propouštění efektivní smysl. Vezměme naši Redutu. Nemá vlastní herecký soubor. V produkci jsou dva lidé. Když jednoho propustíme, provoz se zhroutí. Ostatní ředitelé kopou za své spolupracovníky úplně stejně jako já. Dokonce jsem na nebezpečí restrikcí upozornil písemně. Jako jeden z mála. Nikomu z nás se škrty nelíbí a všichni hledáme nejméně bolestná řešení.

Jak dlouho může trvat, než bude soubor Janáčkova divadla po odstávce schopný plně fungovat?
Bude potřeba extrémní úsilí a také dávka štěstí. Odhaduji, že to může zabrat čtvrt až půl roku, než se opráší repertoár a nazkouší první premiéra.

Není tedy toto řešení kontraproduktivní?
V principu ne, protože se tím ušetří oněch dvaačtyřicet milionů. Ale platí, co jsem uvedl. Není dobré a špatné řešení. Ale jen špatné a ještě horší. Odstávka je nejhorší.

V Národním divadle magistrát dokončuje audit. Město tam auditory vyslalo na základě analýzy bývalého ekonomického náměstka divadla René Adámka. Ten v ní tvrdí, že divadlo plýtvá penězi. Myslíte na to, že výsledky auditu mohou ovlivnit vaše další setrvání ve funkci ředitele?
Ano, mohou. Přijde mi ovšem směšné, že Adámek udělal analýzu pětiletého hospodaření divadla za pět dnů. Auditoři z města přišli v květnu. A tento týden dorazily další posily, aby kontrolu zvládly do konce roku. To jen potvrzuje, že média skočila na lep Adámkově snaze zviditelnit se. Věřím, že audit potvrdí, že hospodaříme rozumně.

Takže všechny výtky ve zprávě jsou podle vás neopodstatněné?
Ano. Například tvrdil, že rozdáváním vstupenek uměle zvyšujeme návštěvnost. Rozdáváním ale nezvýšíte tržby. A nám tržby rostou. Nebo kritizoval málo repríz u některých inscenací. Historickým úkolem Národního divadla je mimo jiné i pečovat o rozvoj všech divadelních žánrů. Uvedeme-li kupříkladu soudobou operu, je jasné, že nebude mít takový divácký ohlas jako klasické kusy. Proto máme vyvážený program. Nejsme komerční firma, která se soustředí jen na zisk. Ve zprávě jsou účelově splácané jednotlivosti, které dokládají jeho neznalost branže.

V roce 2006 vás odvolal ministr kultury z funkce ředitele pražského Národního divadla. Také na základě auditu, podle kterého jste plýtval penězi. V čem jste se poučil a vedete brněnské Národní divadlo jinak?
Ministr Štěpánek mě odvolal, aniž by zdůvodnil proč. Zmíněný audit si objednal jeho předchůdce Jandák, podle nějž výsledky nebyly problematické. Hospodařím všude stejně. Chovám se maximálně šetrně. Za mého vedení Komorní opery Praha, Státní opery, pražského i brněnského Národního divadla jsem pokaždé skončil s vyrovnaným rozpočtem.

V poslední době nemají příliš úspěch u diváků ani u kritiky hry Mahenovy činohry. Neuvažujete o změně repertoáru nebo o personálních změnách ve vedení souboru?
Nevím na základě čeho tak usuzujete. Mezi pěti našimi nejúspěšnějšími představeními jsou hry Revizor a Lakomec z Mahenovy činohry. S návštěvností přes osmdesát procent. To jsou dobré výsledky. Nevidím důvod měnit, co funguje.

Úspěch her hodnotíte podle toho, kolik vydělají?
Nejenom. Sleduji i odborné reakce. Mezi kritiky ale rozlišuji. Pak jsou tu ještě diváci. Kritici a diváci se téměř nikdy neshodnou. To je složitý úkol pro dramaturgii.

Autor: Klára Židková

22.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník - pouze ranní směna - Mikulov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Baví Vás manuální práce?, , Pojďte pracovat k nám jako manipulační dělník!, , Jaká bude Vaše pracovní náplň?, budete manipulovat s odpadem a odpadními nádobami - tzn. přemísťovat nádoby manuálně či s pomocí VZV po provozu, budete odpad nakládat a vykládat - s pomocí VZV, dále budete třídit odpad a druhotné suroviny, lisovat odpad atd., budete se starat o svěřené technické vybavení, , Co od Vás budeme potřebovat?, chuť do práce, čistý trestní rejstřík, spolehlivost a samostatnost by Vám také měly být vlastní, dále uvítáme zájem o oblast třídění odpadu a chuť se v této oblasti realizovat, oprávnění na VZV je výhodou, , Co Vám můžeme nabídnout?, jistoty - stabilní zaměstnání a pravidelnou mzdu vždy do 15. dne v měsíci, řádně Vás zaučíme, abyste mohl práci vykonávat v požadované kvalitě, pracoviště je dostupné veřejnou dopravou, budete pracovat pouze v jednosměnném provozu, nástup možný po domluvě ihned, , A co dál?, jedná se o práci na HPP (hlavní pracovní poměr), mzdu Vám sdělíme po telefonu, benefity, které nabízíme jsou: 4 týdny dovolené + 1 týden placeného volna navíc, stravenky v hodnotě 90,- Kč, příspěvky na penzijní připojištění, firemní akce, firemní soutěže, zvýhodněné nákupy na OOPP značky Canis, zvýhodněné nákupy na vozidla značky Škoda, .... Pracoviště: Suez využití zdrojů a.s. - brno, 602 00 Brno 2. Informace: Tereza Machotová, +420 607 017 686.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 81 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Pracovník úklidu uklízeč/ka POUZE PRO OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyhrazeno pro OZP, úklid kanceláří ve Starém Lískovci a dalších městských částech Brna, zkrácený pracovní úvazek od 4 do 27,5 hodin /týden, tel. kontakt M. Klíma, tel. 601 330 354, pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení. Nabízíme zkrácenou flexibilní pracovní dobu, která bude nastavena dle možností a potřeb zaměstnance. Nástup je možný ihned. Klademe důraz na osobní přístup k zaměstnanci a mimořádné odměny za dobře odvedenou práci. Pracoviště: Mechanika prostějov 97, družstvo - brno, 602 00 Brno 2. Informace: Miroslav Klíma, +420 601 330 354.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektromechanik. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo e-mailem., , Náplň práce: elektro-montáž, zapojování dle schémat, osazování přístroji, montáže mechanických komponentů, montáž přípojnicového systému, krytování, výroba štítků, manipulace s materiálem., , Zaměstnanecké výhody:, zvláštní prémie, 5 týdnů dovolené, podnikové stravování, stravenky. Pracoviště: Work system, s.r.o., Heršpická, č.p. 758, 619 00 Brno 19. Informace: Jaroslav Olša, +420 602 587 757(vprac.dny8-16h).

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 12 200 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ, První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky nebo osobně na kontaktní adrese Brno, Jarní 898/50 od 9:00 do 13:00 hodin., Požadavky: spolehlivost, zodpovědnost, svědomitost, čistý tr. rejstřík, čas. flexibilita, manuální zručnost. , Náplň práce:, práce ve sběrně-třídírně, jedn. manuální práce, třídění odpadu, vhazování odpadu do nádob a lisů, vhodné pro muže., Pracovní doba 6-14:30 hod.. Pracoviště: Plp invest moravia s.r.o. - pracoviště, Drčkova, č.p. 2798, 628 00 Brno 28. Informace: Vitalii Mazaltcev, +420 773 689 981(9:00-15:00hod.).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brněnský Špilberk. Ilustrační foto.

Špilberk, Nová radnice i Denisovy sady potemní. Na oslavu Hodiny Země

Uzavírka Dornychu kvůli přeložce tramvajové trati do Plotní ulice. Ilustrační foto.

Doprava v Plotní se vměstná do jednoho pruhu. Kvůli opravě kanalizace

Řidiči se patrně zastavilo srdce a naboural. Život mu zachránil hasič s AED

Brno - Velké štěstí v neštěstí měl starší muž, který v pátek krátce před druhou hodinou odpoledne seděl za volantem jednoho z aut, která se srazila v brněnské Vejrostově ulici. Řidiče, jemuž se patrně za volantem zastavilo srdce, začal resuscitovat hasič v civilu. Ten jel náhodou okolo a muži zachránil život pomocí přístroje AED.

Dvoumetrová kraslice ze severu Chorvatska letos doputovala i do Brna

Brno /FOTOGALERIE/ - Dvoumetrové velikonoční vajíčko s motivem čtvero ročních období a Brna odhalil v pátek dopoledne na náměstí Svobody brněnský primátor Petr Vokřál spolu s chorvatskou velvyslankyní v České republice. Turistické sdružení Koprivnicko-križevackého kraje daruje každý rok nějakému městu či instituci malovanou plastovou kraslici, kterou mohou ocenit návštěvníci velikonočních trhů.

Se Zbrojovkou darovalo krev dvacet prvodárců

Brno - Standardně jich přichází nanejvýš pět, ve čtvrtek dorazilo dokonce dvacet prvodárců na akci Daruj krev se Zbrojovkou. Ta se primárně zaměřuje právě na nábor prvodárců, kterých je stále málo.

Při popíjení obral známou o peníze, pak vyrazil na nákupy. Odhalil ho taxikář

Tišnov – Přátelské návštěvy využil ke krádeži začátkem února třiatřicetiletý muž z Tišnova. Mezi popíjením a klábosením v bytě své o deset let starší známé a jejího manžela se mu podařilo prohledat dámskou kabelku hostitelky a vzít z ní peníze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT