V interiéru haly, která má dvanáct set metrů čtverečních, lidé najdou originální předměty. Některé z nich jsou staré až dvě stě padesát let. „Raritou jsou chrámové dveře, které pochází z Tibetu. Jsou velmi těžké a dosud jsme nepřišli na to, z kterého dřeva je řezbáři vyrobili,“ uvedl uvedl Bedřich Nerad, který zajišťuje technickou realizaci výstavy.

K ojedinělým patří také dřevěná nosítka pro bohyni Kumárí, která ze svých cest přivezl Rudolf Švaříček. Jsou jediná v České republice. „Nedospělá dívka, kterou si lidé za bohyni vybírají, podstupuje náročný test – prochází dvorem plným mrtvých zvířat a krve. Důležitý pro volbu je horoskop a příjemný vzhled.

Do doby, než dostane menstruaci, se její nohy nesmí dotknout ,špinavé země‘. Krásku tak přenáší nosítka a ona prožívá blahobyt princezny,“ říká cestovatel a horolezec Švaříček s vysvětlením, že hinduismus považuje rány, odřeniny a krvácení za nečisté. Naznačuje také, že návrat vyvolené dívky do normálního života není lehký. „Když její privilegia končí, vrací se do normálního života a nahrazuje ji dívka nová, mladší. Do manželství ale prý přináší neštěstí, pro mužský svět je nebezpečná,“ dodává Švaříček.

Výstava Šangri­la přibližuje nejen kulturu a historii Nepálu a Tibetu, ale také Indie a Bhútánu. „Málokdo dnes ví, že v pohoří Himálají je také džungle. Proto budou v expozici živá zvířata jako hadi, krokodýli nebo motýli,“ uvedl konzultant výstavy Pavel Radosta. Cesta návštěvníky dále zavede k Mount Everestu. Lze si vybrat ze dvou možností: buď vystoupat na tibetskou náhorní plošinu, nebo podél ledopádu horu obejít „Zimu navodí zařízení, které ochlazuje vzduch. Vše navíc umocní speciální osvětlení a fukary,“ dodal Nerad.

Z dalších exponátů si pozornost zaslouží několik metrů dlouhé modlitební roury, modlitební mlýnky, čelenky z nefritových kamenů, stan z jačích chlupů nebo nůž Kukri bojovných Gurkhů. „Při slavnosti Dasain stínají jednou ranou hlavu býků. Královská garda vystřelí salvu z pušek a s krvácejícím tělem obejdou třikrát sloup. Vše se opakuje stokrát,“ uvedl Aleš Hrbek z agentury Glanc, která výstavu v Modřicích na Brněnsku pořádá.
Výstavu Šangri-la, která potrvá minimálně půl roku, přislíbil na podzim navštívit Dalajláma a tibetští mniši.

SOUTĚŽ

Soutěž o 3 x 2 vstupenky na výstavu Šangri­la.

Otázka: Jaké české synonymum lze použít pro název Šangri­la?

Odpovědi se jménem a tel. číslem posílejte do 7. května na email asistentky redakce lenka.prikrylova@denik.cz