Zítra si Brno připomene čtyřicet let od doby, kdy se jeho ulice zaplnily vojáky zemí Varšavské smlouvy. Pamětníci na tento tísnivý den nikdy nezapomenou, zatímco pro mladé lidi už je období okupace sovětskými vojáky uzavřenou historickou kapitolou. Od včerejšího dne si Brňané mohou prohlédnout v centru města fotografie ze srpna roku 1968, které za komplikovaných podmínek pořídili profesionální fotografové, ale i lidé, kteří prostě jen měli fotoaparát a odvahu fotit.

„Bylo to něco strašného. Lidé, kteří okupaci nezažili, nemohou cítit její vážnost. Chtěla bych, aby si toto mladí lidé uvědomili a nevymazali jedenadvacátý srpen ze své paměti,“ poukázala Anna Pecková, jejíž dokumentární fotografie tvoří součást výstavy. V Galerii pod Petrovem autorka také uspořádala svou soukromou výstavu se stejnou tematikou, která je otevřená už od včerejška. Výstava s názvem Brno srpen 68 je společným projektem Domu umění města Brna a Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

„Toto výročí je natolik významné, že jsme se rozhodli tento projekt realizovat ve vnějších prostorách, přímo v centru Brna. Výstava je určená pro všechny obyvatele. Má být historickým mementem i informací, autentickým přiblížením událostí, o nichž má část nejmladší generace jen velmi kusé, mnohdy zcela nedostačující vědomosti,“ přiblížila projekt kurátorka výstavy Jana Vránová. Celkem sto šest fotografií, zachycujících vpád vojsk Varšavské smlouvy a následné protesty Brňanů, visí v ulicích Kobližná, Běhounská, Česká a Středová.

„Fotografie jsou zavěšené na lankách. Připravili jsme i leták, který si mohou zájemci zakoupit na pokladně Domu umění města Brna. Je v něm seznam všech vystavujících profesionálních i neprofesionálních fotografů. Je tak možné dohledat, kdo je autorem které fotky,“ upřesnila Vránová. Na výstavě se totiž podíleli známí autoři, mezi nimi například Miloš Budík, Miroslav Myška nebo Anna Pecková. Kromě nich své zážitky zaznamenávali i další občané Brna.

„Nechtěli jsme uspořádat výstavu pouze profesionálních fotografů. Některé snímky jsme vybrali z archivu Moravského zemského muzea, další nám zaslali občané jako reakce na výzvy, kterými jsme v médiích prosili o spolupráci,“ vysvětlila Vránová. Řada nafoceného materiálu byla zničena nebo zabavena. Lidé v ulicích Brna riskovali své životy, aby mohli zachytit tísnivé události. „Kdo neutíkal, tomu fotoaparát zabavili nebo do něj stříleli,“ upozornila dokumentární fotografka Pecková. Řada záběrů zachycuje snahy Brňanů vysvětlit vojákům tragický omyl okupace, jejich výrazy protestu a jednoty, ale i nevěřícného údivu a nejistoty.

„Samostatnou součástí jsou fotografie vzkazů, hesel, komentářů, karikujících kreseb a textů, reagujících na situaci a vyzývajících k jednotě, odporu proti okupantům, vyjadřujících podporu protagonistům Pražského jara i pocity současné bezmoci a zklamání. Značná část z nich měla oslovit vojáky okupantských armád, kteří byli dezinformováni o příčinách vojenského zásahu. Nápisy v azbuce se snažily vysvětlovat skutečný vývoj politického dění v zemi,“ uvedla Vránová. Nápisy a plakáty s protiokupačními hesly se ke konci týdne objeví ve výlohách obchodních domů v centru města. Celá výstava pak potrvá do pátého října. Výstavu zahájí oficiálně dnešní vernisáž, která je naplánovaná na pět hodin odpoledne na nádvoří Domu pánů z Kunštátu. Součástí vernisáže je projekce filmových záznamů ze srpna 1968 od Clemense Cordinga.